در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان مطرح شد: تاسیس بورس منطقه ای محصولات کشاورزی

هشتمین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی استان زنجان با حضور فعالان بخش خصوصی و نمایندگان دستگاه های دولتی در محل اتاق بازرگانی این استان برگزار شد.


به گزارش شهاب زنجان به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، مهدی رنگ رونا، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به مشکلات مربوط به عرضه و فروش محصولات کشاورزی در دوران شیوع کرونا و به تبع آن کاهش فروش و صادرات، اظهار کرد: این موضوع موجب تحمیل خسارت های سنگین به فعالان این حوزه شده است.
وی در ادامه از ارائه پیشنهاداتی از سوی کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان جهت کاهش خسارات و لطمات وارده به متولیان امر خبر داد.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه این کمیسیون برنامه‌های خود را بر اساس برنامه‌ریزی مدون از پیش تعیین شده و در موعد های مقرر پیگیری خواهد کرد، گفت: البته برخی از موارد از جمله شیوع کرونا و دیگر موارد و مشکلات مقطعی و نیز مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.
رنگ رونا در ادامه با اشاره به فعالیت و نقش اساسی در رویه های عرضه و تقاضا و قیمت گذاری بورس کالاهای کشاورزی در کشورهای دیگر، ابراز کرد: در استان زنجان امکانات مطلوب و زیرساخت های لازم از جمله پایانه صادرات محصولات کشاورزی وجود دارد که این ظرفیت هنوز فعال نشده و می‌تواند در راستای ایجاد و تاسیس بورس منطقه‌ای محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان تصریح کرد: تعادل در عرضه و تقاضا و منسجم سازی فروش، قیمت گذاری دقیق محصولات، ایجاد بستر مناسب جهت عرضه مستقیم محصولات کشاورزی توسط تولیدکنندگان و کشاورزان منطقه به تجار، شناسنامه دار شدن محصولات کشاوررزی و امکان پیگیری مشکلات و موارد مرتبط با کیفیت محصول و اصلاح رویه های مربوطه به تولید از طریق تولید کنندگان از عمده ترین مزایای تاسیس بورس کشاورزی منطقه ای استان می باشد، در همین راستا تاسیس و بهره بردای از بورس منطقه ای استان به عنوان یکی از اولویتهای استان درحوزه کشاورزی توسط اتاق پیگیری و بزودی با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد.
وحید سالک، دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به بازارهای فصلی فروش، با بیان اینکه محصولات کشاورزی در طول سال دچار نوسان‌هایی در قیمت و کیفیت می‌شود، خاطرنشان کرد: می توان از امکانات پایانه صادراتی استان در این رابطه استفاده کرد که به کنترل بازار نیز کمک می کند.
وی با بیان اینکه در کشوری چون ژاپن قیمت محصولات بر اساس آنالیز آن به فروش می رسد، ابراز کرد: بورس های محصولات کشاورزی در دیگر کشورها چون ازمیز ترکیه قدم به قدم رشد کرده و با فروش چند محصول و فروش های فصلی آغاز شده که همین شیوه را می توان در استان زنجان نیز پیاده کرد.
محسن حمیدی عضو،عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه اقتصاد دستور بردار نیست و یکی از آفت‌هایی که گریبانگیر تولید و صنعت شده، دستوری بودن اقتصاد است، ابراز کرد: باید برنامه ها را بر اساس هدف گذاری انجام داد و قدم به قدم پیش برد تا نتیجه حاصل شود.
وی خاطر نشان کرد: اقتصاد بازار محور در همه بخش‌ها از جمله اقتصاد کشاورزی نتیجه‌بخش خواهد بود.
در ادامه این جلسه بررسی موضوعات از جمله فعال نمودن و استفاده لازم از ظرفیت پایانه صادراتی محصولات کشاورزی استان مورد بحث و تبادل نظر اعضا قرار گرفت.

۲۶/ش

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

با پیگیری دادستان عمومی و انقلاب زنجان؛ مشکل تامین برق شرکت شیمی قرن زنجان برطرف شد

پ مه 21 , 2020
شهاب زنجان – با هدف رفع مشکلات واحدهای تولیدی دادستان عمومی و انقلاب زنجان به همراه مدیران بخش صنعت و تولید استان از نزدیک مشکلات و موانع سد راه تولید شرکت شیمی قرن زنجان را حل کردند. به گزارش روابط‌عمومی دادگستری‌کل استان زنجان، حجت‌الاسلام محسن کرمی در حاشیه بازدید از شهرک […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس