عمده‌ترین علت مرگ بیماران جوان کرونایی چیست؟

میزان نوشت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۲.۶ درصد افرادی که به علت ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست دادند هیچ بیماری زمینه‌ای نداشتند و در بین افراد زیر ۵۰ سال عمده‌ترین علت مرگ کرونا چاقی بود.

سعید نمکی در مراسم افتتاح خط تولید قلم تزریقی انسولین کلارژین که به صورت ویدئویی از وزارت بهداشت با حضور سورنا ستاری، معاون علمی ریاست جمهوری برگزار شد، افزود: سالانه حدود ۳۸۰ هزار مرگ در کشور رخ می‌دهد که ۳۱۳ هزار مورد آن بر اثر بیماری‌های غیر واگیر مانند بیماری‌های قلبی- عروقی، دیابت و بیماری‌های تنفسی است و فشار خون و چاقی از جمله مهمترین عوامل بروز این بیماری‌ها هستند.

وی ادامه داد: چاقی ناشی از سبک زندگی غلط است و در اپیدمی کووید۱۹ هم دیدیم که چاقی در بروز مرگ مبتلایان به خصوص در سنین زیر ۵۰ سال نقش مهمی داشت.

وزیر بهداشت گفت: یکی از سیاست‌های مهم وزارت بهداشت کاهش بروز بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های غیر واگیر است. در همین راستا سال گذشته بسیج ملی کنترل فشار خون اجرا شد. در این کمپین ملی ۳۱ میلیون نفر غربالگری شدند و دو میلیون و ۷۰۰ هزار فرد مبتلا به فشارخون بالا که قبلا از بیماری خود خبر نداشتند، شناسایی و تحت مراقبت قرار گرفتند.

وی افزود: به طور کلی ۴۰ درصد مبتلایان به فشار خون بالا از این عارضه خود خبر ندارند و زمانی متوجه می‌شوند که کار به تخت آی سی یو یا سی سی یو می‌رسد. در مورد دیابت هم همین طور است، بسیاری از این مبتلایان به این بیماری از دیابت خود خبر ندارند و زمانی که کار به قطع عضو، نارسایی کلیه یا چشم می‌رسد، متوجه این بیماری می‌شوند.

نمکی ادامه داد: باید به سمتی برویم که با آموزش شیوه زندگی و ترویج ورزش مناسب، مردم را به پیشگیری از بروز بیماری‌های غیر واگیر تشویق کنیم. گام دوم نیز تامین داروهای درمانی مناسب برای کنترل دیابت است. داروهایی که در سال‌های اخیر برای کنترل دیابت تولید شده، بسیار کارسازتر و کم عارضه‌تر از داروهای قبلی است.

وی گفت: سیاست وزارت بهداشت این است که در حوزه فعالیت‌های سازمان غذا و دارو و تولید دارو و تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی و بهداشتی و غذایی سالی متفاوت رقم بخورد و به سمت بی نیازی از واردات محصولات مورد نیاز و وارداتی گام برداریم.

وزیر بهداشت افزود: در مورد اپیدمی کووید۱۹ نیز امیدواریم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حیطه مهار این بیماری برسیم و بتوانیم در جمع‌های بزرگتر در کنار هم باشیم و شاهد تولیدات بهتر و بیشتر محصولات ارزشمند و استراتژیک باشیم.

نمکی ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان در تولید محصولات استراتژیک مورد نیاز کشور سهم مهمی دارند و با کمک و ظرفیت این شرکت‌ها و صنعتگران توانستیم ظرف دو ماه در مورد اقلام بهداشتی مثل ماسک و لوازم بهداشتی و حفاظتی از مصرف کننده به صادرکننده تبدیل شویم. این افتخار بزرگ در زمان تحریم و اپیدمی کووید۱۹ رقم خورد و کشور را از یک واردکننده به یک صادرکننده مهم در سطح منطقه تبدیل کرد.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

«دنیای اقتصاد» بررسی کرد؛ بعد از بورس بالاترین بازدهی‌ها کجا اتفاق افتاد؟ رالی بازارها در فصل بهار

ی ژوئن 21 , 2020
برنده بلامنازع بازارها در بهار ۹۹، بازار سهام بود. شاخص کل بورس در سه ماه ابتدایی سال نزدیک به ۱۴۸ درصد رشد کرد. یه گزارش شهاب زنجان به نقل از دنیای اقتصاد، پس از بازار سهام، رتبه دوم بازدهی در این بازه زمانی به بازار طلای ۱۸ عیار تعلق گرفت […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس