مدیر مجموعه «ریحان» در گفتگو با شهاب زنجان: با نرخ گذاری اجباری مخالف هستم

شهاب زنجان- نگاه سنتی به عرضه سبزی در بازار زنجان یکی از چالش هایی بود که او را به فکر واداشت تا با تجربه آکادمیک کسب شده در رشته تحصیلی صنایع غذایی دنبال تجربه ای نو باشد. او با ایده جدید دنبال کسب و کار جدید بود.

تنها با یک وام۵۰ میلیون تومانی صندوق امید قدم در این راه برداشت، اما مصمم بود تا روز به روز کسب و کار خود را رونق بخشد.

در ابتدا با راه اندازی یک شعبه قدم های اولیه کارآفرینی را برداشت تا اینکه سال به سال بر شعب عرضه انواع سبزی و سایر فرآورده ها افزود و اینک بدون هیچ ادعایی یک کارآفرین موفق در صنعت غذایی استان است.

حسین عباسی منفرد، متولد ۱۳۵۸ دانش آموخته رشته کارشناسی ارشد علوم و صنایع غذایی با گرایش تکنولوژی مواد غذایی و رتبه۱۴ آزمون دکترای تکنولوژی مواد غذایی سال۹۲ است. راه اندازی مجموعه «ریحان» با هدف عرضه انواع سبزی بهانه ای شد تا از خودش و برنامه های آینده برایمان بگوید:

ایده راه اندازی مجموعه ریحان با سه شعبه در زنجان از کجا شکل گرفت؟

چند سال قبل بود که احساس کردم، در زمینه عرضه سبزیجات در زنجان باید فکر اساسی شود. عرضه به شکل سنتی بود و با یک تحقیق میدانی به این نتیجه رسیدم که سبزی بازار خوبی دارد. 

اکنون در زنجان خلا بازار سبزیجات پر شده است؟

تلاش کرده ایم که با یک تیم کاری خوب این فضا را بهبود ببخشیم و در این راه برای توسعه کارها در نقاط مختلف شهر برنامه هایی داریم.

چند نفر در تیم مجموعه ریحان فعالیت می کنند؟

بیش از ۱۰۰ نفر اشتغالزایی برای عرضه ۵۰ نوع سبزی در زنجان در بخش های مختلف خالی کردن سبزی ها، جدا کردن ضایعات و پاک کردن سبزی در شیفت های صبح و بعد از ظهر مشغول کار هستند. اگر مانعی سر راه ما ایجاد نشود، این میزان اشتغالزایی را نیز بالا خواهیم برد.

چه موانعی؟

نرخ گذاری اجباری و دخالت در امور موجب می شود تا شتاب حرکتی ما کند شود و من با این مساله مخالف هستم. مدتی بود که واحد تولید انواع نان ما به همین دلایل متوقف شده و من هم با وجود چندین بار جریمه به دلیل قیمت بالای عرضه نان جریمه شده ام و این باعث شد تا به نشانه اعتراض واحد تولید نان را که ظرفیت اشتغالزایی۱۴ نفر دارد، تعطیل کنم.  

چرا با نرخ گذاری اجباری مخالفت می کنید؟

مخالفت من بر مبنای کیفیت محصول ارائه شده در بازار است. به نظرم مشتری بهترین قاضی در بازار است و در صورت پایین بودن کیفیت نان تولیدی در قبال پولی که پرداخت می کند، خودش تصمیم به خرید می کند. نان تولیدی ما کاملا سالم و بهداشتی است و این مبنای کار ما در عرضه محصول مرغوب و استاندارد در بازار است. این مخالفت ها درباره قیمت در حالی است که بنده به عنوان کارآفرین برتر تشویق شده ام. این نکته را فراموش نکنم که قیمت ها هر روز تغییر می کند و ما باید بررسی قیمت در بازار روز داشته باشیم تا با قیمت تخیمنی در بازار فعالیت کنیم. 

پس شما به توافق بین مشتری و خریدار در قیمت گذاری اعتقاد دارید؟

بله!. بهترین مرجع قیمت در عرضه و تقاضا به تفاهم بین خریدار و فروشنده برمی گردد و من به این اصل اعتقاد دارم. به نظرم یکی از دلایل اوج گرفتن قیمت ها بالا رفتن هزینه ها از سوی دولت است در حالی که نرخ گذاری جزوء وظایف ما باید باشد. متاسفانه برخی معتقد هستند که ما اجناس و کالا را ارزان بفروشیم و غافل از اینکه هزینه ها را نیز با قیمت بالا پرداخت کنیم.

این مساله در بازار سبزی هم صادق است؟

کلا مبنای کار ما بر اصل کیفیت و رضایت مشتری استوار است و تلاش بر این بوده تا در کنار توسعه کارها و نیروی انسانی مشتریان زیادی را در نقاط مختلف شهر جذب کنیم.

سبزی روزانه را از کجا تامین می کنید؟

سبزی را با صحبت های انجام شده با۴ سبزی کار زنجانی در فصول گرم سال از خود زنجان و در فصل سرما از تهران تهیه می کنیم. سبزی از دزفول، کاشان و اصفهان به تهران می آید و ما جزوء مشتریان پایتخت هستیم.

چند درصد سبزی ضایعات است؟

تقریبا ۷۰ درصد سبزی ضایعات است و برای همین است که ما سبزی پاک شده سلف سرویس را با قیمت۱۹  هزار تومان در بازار عرضه می کنیم، در حالی که قیمت سبزی پاک نشده ۷ هزار تومان است. این شیوه عرضه سبزی هم به نفع ما و هم به نفع مشتری است که بدون ضایعات۷۰ درصدی سبزی را با قیمت مطلوب خریداری کند.

از مرحله ورود سبزی به زنجان تا پاک کردن و عرضه در شعب چند ساعت طول می کشد؟

ساعت۳ صبح که سبزی از تهران وارد زنجان می شود تا ساعت ۱۲ شب بعد از تخله سبزی تا دفع ضایعات و ارسال به شعب برای پاک کردن کارگران مشغول کار هستند. در شیف شب ها آقایان مشغول کار هستند و در شیفت روزانه خانم ها فعالیت دارند.

فروش سبزی در کدام مناسبت ها بالا می رود؟

در روزهای منتهی به عید، ماه رمضان، مهر ماه ، شب یلدا و حتی مراسم های مذهبی شروع سبزی بیشتر است و متاسفانه در تیر ماه هر سال کاهش فروش مواجه هستیم.

چقدر به بحث تبلیغات و بازاریابی محصول بها داده اید؟

اعتقاد دارم، یک کارآفرین باید به تمامی ابعاد فروش و تبلیغات واقف باشد. نگاه همه جانبه به مقوله کارآفرینی بسیار مهم است و در تمامی بخش ها باید متخصص باشد. هر چند تخصص بنده صنایع غذایی است، اما در ارتباط با بحث تبلیغات و بازاریابی بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب خوانده ام.

برنامه آینده شما برای تامین سبزی چیست؟

ما دو سال سبزی را مستقیم از تهران می خریدیم و قصد داریم،از دزفولی ها سبزی بخریم. البته از دیگر برنامه های ما این است که با راه اندازی سوله اختصاصی پرورش بوقلمون را در برنامه داشته باشیم تا ضایعات سبزی دور نریخته شود.

حرف آخر؟

اگر دولت در بحث قیمت گذاری دخالت نداشته باشد، با درنظر گرفتن پرداخت پول در قبال کار انجام گرفته توان اشتغالزایی۵۰۰ نفری را در شرایط کنونی بازار دارم. متاسفانه در برخی مواقع بروکراسی ها اداری وقت ما را می گیرد و از تمرکز کردن بر توسعه کسب و کار عقب می مانیم و امید دارم این مسائل کمرنگ شود.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

عربي پست: چه شد که قیمت نفت خام آمریکا منفی شد؟

س آوریل 21 , 2020
بیورنار تونهاوجن، مدیر بازار‌های نفت در ریستاد می‌گوید: «با ادامه تولید نفت، ذخایر روز به روز انباشته‌تر می‌شود. جهان، کمیت‌های کمتری از نفت را استفاده می‌کند و تولید کنندگان تاثیر این مهم را بر قیمتها، احساس می‌کنند». عربی پست نوشت: این یک شایعه یا داستان ساختگی در شبکه‌های مجازی نیست. […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس