عربی پست: چه شد که قیمت نفت خام آمریکا منفی شد؟

بیورنار تونهاوجن، مدیر بازار‌های نفت در ریستاد می‌گوید: «با ادامه تولید نفت، ذخایر روز به روز انباشته‌تر می‌شود. جهان، کمیت‌های کمتری از نفت را استفاده می‌کند و تولید کنندگان تاثیر این مهم را بر قیمتها، احساس می‌کنند».

عربی پست نوشت: این یک شایعه یا داستان ساختگی در شبکه‌های مجازی نیست. بله، واقعا قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا تا اندازه ۲۰ سنت کاهش یافت، یعنی ۵ بشکه، برابر است با تنها یک دلار!

به گزارش سرویس بین‌الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: اما داستان این سقوط تاریخی چیست؟

چه اتفاقی افتاد؟

قیمت‌های نفت صبح روز دوشنبه، ۲۰ أپریل شاهد یک کاهش چشم گیر از زمان شروع معاملات نفتی بوده و به کمترین میزان خود از سال ۱۹۹۹ تا کنون رسید. دلیل این مساله، نگرانی‌هایی است که در مورد پر شدن ذخایر نگهداری نفت در ایالات متحده وجود دارد، این در حالی است که شرکت‌ها برای اعلام بدترین نتایج فصلی خود آماده می‌شوند.

کاهش تقاضا

در اینجا برای اینکه ماجرا روشن‌تر شود، علت اصلی کاهش قیمت‌ها را ذکر می‌کنیم که به کاهش تقاضای جهانی برای نفت، باز می‌گردد، همچنانکه به دنبال شیوع ویروس کرونا، جهان مجبور به تعطیل کردن بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی خود، بویژه سفر‌های هوایی، زمینی و دریایی شد.

دلیل مستقیم دوم، جنگ قیمت‌های نفت است که در آغاز مارس گذشته از سوی عربستان سعودی شعله ور شد و علت آن، اختلافات بین روسیه و عربستان در مورد کاهش تولید نفت بود و در نهایت، موجب شد تا هر بشکه نفت، به یکباره ۵۰ درصد از قیمت خود را از دست بدهد و سپس، با اعلام افزایش تولید نفت توسط عربستان سعودی، این کاهش قیمت همچنان ادامه یافت.

قیمت‌های پایین نفت، برخی از وارد کنندگان بزرگ آن، بویژه چین را به سمت خرید نفت ارزان سوق داد، تا بخشی از ان را برای خود ذخیره کرده و از کاهش قیمت‌های نفت، نهایت استفاده را ببرد. اما این نفت‌های خریداری شده، نیاز به ذخیره سازی دارند و این خود یک مشکل بزرگ است.

با اینکه سازمان اوپک شامل عربستان سعودی به توافق کاهش تولید نفت، با روسیه و ایالات متحده، به مدت یک هفته دست یافته، این موضوع بر قیمت‌ها تاثیر چشم گیری نگذاشت و همچنان شاهد کاهش تقاضا و حتی به صفر رسیدن آن هستیم. ضمن اینکه ظرفیت تاسیساتی که محل ذخیره نفت هستند نیز نزدیک به پُر است.

آنچه امروز در مورد نفت خام آمریکا اتفاق افتاد، مستقیما به ذخیره سازی آن مربوط است. شرکت‌ها می‌خواهند از نفت خامی که دارند، خلاص شوند، ولو اینکه مبلغی در قبال این نفت دریافت نکنند. به این دلیل که نگهداری و ذخیره سازی نفت، هزینه هنگفتی دارد و روز سه شنبه، آخرین موعد واگذاری نفت خام قرارداد‌های ماه می‌ آینده است و در ادامه، شرکت‌ها به عرضه نفت خود تقریبا در برابر «هیچ» رضایت داده اند، تا مجبور به ارسال آن برای ذخایر خود، که نزدیک به سر ریز شدن هستند، نشوند.

این مساله طبیعتا بر قیمت نفت خام آمریکا در قراردا‌های ژوئن که به نسبت ۹ درصد کاهش یافته، تاثیر گذاشته است، بویژه آنکه ذخایر نفت خام در ایالات متحده نیز پُر است و به همین دلیل، پالایشگاه‌ها در شرایطی که تقاضای نفت کاهش یافته، از فعالیت خود کاسته اند.

بیورنار تونهاوجن، مدیر بازار‌های نفت در ریستاد می‌گوید: «با ادامه تولید نفت، ذخایر روز به روز انباشته‌تر می‌شود. جهان، کمیت‌های کمتری از نفت را استفاده می‌کند و تولید کنندگان تاثیر این مهم را بر قیمتها، احساس می‌کنند».

طبق ارزیابی ها، حجم ذخایر نفت در کشتی‌های نفت کش، به سطحی بالغ بر ۱۶۰ میلیون بشکه می‌رسد. در این میان، تولید کنندگان نفت در آمریکا با شرایطی بی سابقه مواجه هستند، که با عنوان قرارداد‌های تاخیر یا Contango، شناخته می‌شوند، بدین معنا که تولید کننده به ناچار خود را در شرایطی می‌بیند که مجبور است قبل از رسیدن موعد واگذاری، بدون اینکه عملا مشتری برای کالای خود بیابد، از دست آن خلاص شود، به این دلیل که ذخیره سازی کالا، یک بار مالی سنگین‌تر برای صاحب آن دارد.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

خانه کبریت‌سازی زنجان

س آوریل 21 , 2020
محمد شکوهی– تا سال ۱۳۱۵ هجری شمسی زنجان صاحب کارخانه بزرگی نبود؛ البته کارگاه‌های متعدد مسگری، آهنگری و چاقوسازی در خیابان مسگرها و میدان آهنگران وجود داشتند که کارگران زیادی را به خود جذب کرده بودند یا در خانه‌ها کارگاه فرشبافی و نساجی رونق داشت، ولی اکثر آنها در واقع […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس