رییس اتاق بازرگانی خبر داد: یک قدم تا راه اندازی منطقه لجستیک شمال غرب در زنجان

جلسه شورای هم خانواده صنعت، معدن، تجار و اصناف استان زنجان با حضور رییس مرکز اصناف و بازرگانان کشور در سالن جلسات شهید شهریاری اتاق زنجان برگزار شد.

به گزارش شهاب زنجان به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، علی یگانه فرد رئیس اتاق بازرگانی زنجان، در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه این روزها موضوع ارز به مهمترین مبحث محافل تبدیل شده است، اظهار کرد؛ اخذ تصمیمات حوزه اقتصادی کشور را بدون مشورت با بخش خصوصی عنوان کرد و ابراز داشت: تصمیمات آنی و خلق الساعه در مباحثی چون ارز، مشکلات عدیده ای را برای فعالان اقتصادی کشور و به‌تبع آن فعالان اقتصادی استان زنجان بوجود آورده است.

وی با تاکید بر اینکه فعالان اقتصادی نیاز به حمایت های جدی دارند، ابراز کرد: در بحث کرونا بخش خصوصی به معنای واقعی کلمه سنگ تمام گذاشت و پای کار بود، اما وضعیت کنونی فعالان اقتصادی به لحاظ مشکلات درگیر در مباحث مالیاتی و … زیبنده نیست.

یگانه فرد در ادامه سخنان خود تصریح کرد: مشکلات مربوط به ارز فعالان اقتصادی استان از جمله فعالان صنعت روی را دچار مشکل کرده است.

وی مشکلات ارزی را از مشکلات واحدهای تولید روی استان عنوان کرد و گفت: این واحدها در حال حاضر خاک مورد نیاز خود را به صورت موقت و بدون اینکه ارزی مبادله شود وارد می کنند که بانک مرکزی با یک بخشنامه در مورد برگشت ارز، واردات این واحدها را با مشکل مواجه کرده است.

رییس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به اینکه اصناف در کنار واحد‌های تولیدی در بحث کرونا متحمل خسارت هایی زیادی شدند، گفت: اما متاسفانه حمایت های لازم از آنها صورت نگرفته و مشکلات فراوانی گریبان‌گیرشان شده است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات بانکی و تامین نقدینگی از مشکلات اصلی فعالان اقتصادی است، اظهار کرد: در بخش معادن، موضوع گیاه «گون» که بیشتر در شمال غرب کشور وجود دارد، معادن ما را درگیر کرده و این بخش را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه استان از سال ۱۳۹۳ به عنوان مرکز آماد و لجستیک شمال غرب کشور مطرح است، گفت: در صورت انتقال بار ترافیک و سرریز فرودگاه پیام به فرودگاه زنجان یک گام اساسی در راستای ایجاد منطقه لجستیک شمال غرب برداشته می شود.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان بیان کرد: ایجاد برند خاص محصولات و تولیدات هر منطقه و استان و عرضه و تجارت آن محصولات تحت عنوان برند می تواند در توسعه بازرگانی داخلی و خارجی موثر واقع شود.

یگانه فرد با اشاره به اینکه ثبت جهانی و ملی محصولات تولیدی استانها و تفویض اختیارات لازم در این خصوص به مدیران استانی می‌تواند برندسازی و تجاری سازی محصولات و رقابت پذیری آنها را افزایش دهد، گفت: انتقال برخی از نمایشگاه های بین المللی دارای تقویم از تهران به استان های مستعد و دارای زیرساخت‌های لازم در ترویج و توسعه بازرگانی داخلی مهم می باشد.

در ادامه این جلسه ناصر فغفوری رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای اصناف گفت: اکنون با توجه به شرایط موجود کشور اصناف نیازمند حمایت های بیشتری از سوی دولت هستند و این حمایت ها صرفاً نباید محدود به اعطای مهلت به افراد آسیب دیده باشد.

وی در خصوص لزوم تفویض اختیار ثبت برند به استان ها عنوان کرد : با توجه به تجربه موفق تفویض ثبت سفارش به استان ها ، با تفویض اختیار ثبت برند به استان این امر می تواند با سرعت بیشتری صورت گیرد.

فغفوری در ادامه با اشاره به مسائل صورت گرفته در معادن استان در راستای حفظ پوشش گیاهی گون از سوی منابع طبیعی ادامه داد: در جهت جلوگیری از بروز برخی از مشکلات اتفاق افتاده در این راستا پیشنهاد می گردد مصوبه منع عملیات معدنی در مساحت هر هکتار ۲۰۰ گون به صورت میانگین در کل زمین و با حضور کارشناس سازمان نظام مهندسی معدن اجرایی گردد.

وی در خصوص جذب سرمایه گذار جهت راه اندازی واحد فرآوری معدنی یادآور شد : جهت انتخاب افراد برای سرمایه گذاری باید مزایده با شرط داشتن پروانه بهره برداری برای متقاضیان لحاظ گردد تا شاهد ورود سرمایه گذاران واقعی در این بخش و مانع ورود سود جویان باشیم.

در بخش پایانی این جلسه جمشید گلپور ، رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان کشور گفت: در شرایط کنونی کشور اصلی ترین دغدغه ما درآمد واحدهای تولیدی و صنفی است.

وی افزود : ما حامی تجار و بازرگانان بوده و دغدغه‌های آنان را می‌دانیم و مشکلات مطروحه به مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت منعکس و پیگیری می‌شوند.

گلپور گفت: برخی واحدهای صنفی مانند تالارها به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تعطیل شده‌اند اما باید توجه داشت که تا زمانی که عرضه نباشد، تولید نیز فعال نخواهد بود و عرضه باید به حلقه مصرف برسد زیرا برای همیشه نمی‌توان تولیدات را انبار کرد.

رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان کشور یادآور شد : متولیان بهداشتی کشور باید در کنار حساسیت و اهمیت سلامتی دغدغه اقتصاد و معیشت کشور را نیز در نظر داشته باشند.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان: روند افزایشی بیماران کرونایی در دو روز گذشته / بیماران سرپایی کرونایی در استان ۹ برابر شده است

ش ژوئن 27 , 2020
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان روند افزایشی بیماری در این استان به ویژه دو روز گذشته خبر داد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان در شرایط آماده باش قرمز قرار گرفته و بر این مبنا تمامی مرخصی ها لغو شده است. به گزارش شهاب زنجان […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس