جزئیاتی از ضوابط جدید صدور چک اعلام شد

طبق اطلاعیه‌های بانک مرکزی اجرای ضوابط و شرایط جدید صدور و وصول چک شروع شده و ضروری است که تمام چک‌ها در وجه ذینفع مشخص صادر شوند.  

به گزارش شهاب زنجان به نقل از ایسنا، چک به عنوان یکی از ابزارهای مهم در مبادلات اقتصادی کشور همواره فعالان اقتصادی را با چالش مواجه می‌کرد و اصلاح‌های زیادی برای آن نیز صورت گرفت اما به دلیل نداشتن اتخاذ رویکرد مناسب با کارکرد حقیقی و فعلی چک، تا پیش از سال ۱۳۹۷ اصلاحات هفت باره قانون چک میسر نیفتاد.  

سرانجام، مقدمات قانون جدید چک نهایی شد تا اینکه در روز گذشته اجرای ضوابط جدید صدور چک شروع شد که در این زمینه لازم است تا نگاهی به شرایط جدید صدور و وصول چک بیندازیم که طبق این قانون، صدور برگه چک‌های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و لازم است تمام صادرکنندگان چک، چک‌های جدید را صرفاً در وجه گیرنده مشخص (شخص حقیقی/حقوقی) ‌صادر کنند و گیرندگان چک نیز از پذیرش چک‌های مذکور در وجه حامل خودداری کنند.  

همچنین، صادرکننده چک مجاز به صدور چک به تاریخ بعد از تاریخ اعتبار چک (تاریخ قید شده در عبارت موصوف) نبوده و گیرندگان آن نیز ملزم به کنترل تاریخ‌های یادشده خواهند بود.

امکان ثبت و انتقال چک‌های جدید در سامانه صیاد 

علاوه براین، چک‌های جدید قابلیت ثبت در سامانه صیاد را خواهند داشت و صادرکنندگان چک می‌توانند از طریق درگاه‌های بانکی و یا برنامه‌های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور، اطلاعات ذی‌نفع به اضافه مبلغ و تاریخ چک را در سامانه صیاد ثبت کنند. همچنین گیرندگان چک‌های جدید نیز می‌توانند به طرق ذکر شده با استعلام وضعیت چک ثبت شده برای ایشان، مراتب تایید دریافت چک را به سامانه صیاد اعلام کنند.

در قانون جدید، انتقال چک‌های جدید نیز در سامانه صیاد میسر شده، چنانچه گیرنده چک پس از تائید اطلاعات آن متمایل به انتقال چک به شخص دیگری (شخص ثالث) باشد، این امکان در سامانه یاد شده با ثبت مشخصات ذینفع جدید (ثبت شناسه‌/کدملی وی) ‌برای وی فراهم است.

 در صورت عدم ثبت انتقال چک در سامانه صیاد، لازم است اطلاعات مربوط به هویت گیرنده جدید (شامل نام و نام خانوادگی/نام شرکت و شماره/شناسه ملی) در ظهر چک پشت‌نویسی‌ شود.

از جمله محدودیت‌هایی که در این قانون صورت گرفته است مربوط به چک‌های برگشتی است و در این راستا، ابتدا تمام حساب‌ها و کارت‌های بانکی صاحب چک برگشتی مسدود می‌شود و از آنجا که چک‌ها طبق حساب‌های جاری صادر می‌شود در صورت خالی بودن این حساب، مبلغ چک از سایر حساب‌های فرد برداشته می‌شود.

لازم به ذکر است که طبق اعلام مسئولان بانک مرکزی، این محدودیت‌ها در دو فاز عملیاتی خواهد شد.  

ممنوعیت صدور چک در وجه حامل از دی ماه

مشتریان باید به این نکته توجه داشته باشند که ثبت در سامانه صیاد پشت‌نویسی چک را بی‌نیاز می‌کند. در پشت‌نویسی چک حتما باید شماره ملی و نام و نام خانوادگی ثبت شود اما در سامانه صیاد نیاز به چنین کاری نیست.

از سوی دیگر، دسته چک‌های جدید با مدت اعتبار حداکثر ۳ ‌سال از زمان دریافت چک و با درج شناسه یکتا و با قابلیت ثبت در سامانه صیاد منتشر می‌شوند و دسته‌چک‌های فعلی در دست مردم به روال سابق کارسازی شده و نیازمند ثبت در سامانه صیاد نیست.

در آخر لازم است بدانید که این قانون جدید به صورت تدریجی در حال اجرا است و دسته چک‌های جدید و ممنوعیت صدور در وجه حامل از دی ماه منتشر و اجرا می‌شود.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

۱۰ خوراکی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری

د دسامبر 14 , 2020
هنگامی که موضوع سیستم ایمنی بدن مطرح می‌شود، آنچه شما می‌خورید قطعا اهمیت دارد. اگرچه یک غذای خاص برای محافظت از انسان در برابر ابتلا به بیماری وجود ندارد، رژیم غذایی کلی نقش چشمگیری در تقویت دیوارهای دفاعی بدن انسان ایفا می‌کند. به گزارش شهاب زنجان، عصر ایران به نقل از “ایت دیس” نوشت: […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس