سفر در ایستگاه گرانی

شهاب زنجان با خاتمه امتحانات مدارس و دانشگاه ها و تا حدودی اعلام نتایج، سفرهای داخلی و خارجی جان دوباره ای گرفته است. خانواده هایی که بعد از تعطیلات نوروز، در مرداد و شهریور نفس راحتی کشیده اند، این بار، بار و بندیل سفر را بسته، رهسپار سفرهای کوتاه و بلندمدت شده اند.

این در شرایطی است که به دلیل کاهش قیمت ارز تا حدودی سفرهای خارجی نیز جان دوباره ای گرفته است و برخی خانواده ها ترجیح می دهند، سفر به کشورهای همجوار همچون ترکیه، جمهوری آذربایجان و حتی ارمنستان را در برنامه داشته باشند و برخی به دلیل گرمای بالا سفر به استان های شمالی و اردبیل را در اولویت قرار داده اند.    

«شهاب زنجان»، در این گزارش ضمن پرداختن به نحوه تعیین مقصد گردشگری از سوی شهروندان و گردشگران زنجانی به مقایسه قیمت های سفرهای خارجی پرداخته است: 

فعالیت آژانس های مسافرتی در زنجان و تبلیغات سفر به مقاصد جدید از سال ها قبل در زنجان همسو با کشور گسترش یافته است، به طوری که با معرفی مناطق دیدنی، بکر و حتی تاریخی خانواده ها و گردشگران رهسپار سفر شوند.

از سوی دیگر ارائه خدمات سفر همچون بیمه مسافرتی،پذیرایی و نیز وجود تورلیدر بر اهمیت و ارزش سفر با آژانس های مسافرتی افزوده است. ارائه این خدمات باعث شده تا آژانس های مسافرتی برای ارتقاء خدمات سفر و جذب گردشگر تلاش وافر داشته باشند.    

یکی از شهروندان زنجانی با تاکید بر معرفی جاذبه های گردشگری از سوی آژانس های مسافرتی در شبکه های اجتماعی و به شکل پوستر بیان می کند: همین تبلیغات با اعلام قیمت و مدت اقامت موجب شده تا از این طریق برای سفر اقدام کنیم.

محسن احمدی، با اشاره به خدمات ارائه شده از سوی آژانس های مسافرتی و اعلام آن در تبلیغات شان اشاره می کند: در چند مورد سفری که با آژانس ها داشته ام، در مجموع خدمات با قیمت اعلام شده تناسب داشت.

وی با اشاره به تنوع سفرهای داخلی و خارجی از سوی آژانس های مسافرتی اظهار می کند: در این گونه سفرها انواع قیمت هتل های چند ستاره آورده شده و مسافر با درنظر گرفتن وسع مالی اقدام به انتخاب مقصد می کند.

قیمت تورها در برخی روزهای سال همچون تعطیلات نوروزی و تعطیلات خاص آخر هفته به اوج می رسد، اما این تنها محدود به برخی سفرهای خاص است.این مساله در هر دو تورهای داخلی و خارجی به چشم می خورد.

بهانه های سفر به باکو

برای نمونه قیمت تور زمینی سفر به باکو از زنجان سال گذشته برای سه شب و چهار روز بین ۲/۱ میلیون تومان تا ۴/۱ میلیون تومان قیمت داشت که این رقم امسال به مرز ۸/۱ میلیون تومان افزایش داشته است. البته این قیمت به دلیل شباهت های فرهنگی و ورود گردشگران از زنجان به مرز ۲/۱ تومان نیز رسیده است.  

این افزایش قیمت هر چند ناشی از نرخ دلار بوده، اما انتظار می رود با روند کاهش قیمت ها شاهد افت قیمت سفر به باکو باشیم.

بهار امسال که باکو میزبان فینال جام باشگاه های اروپا بین چلسی و آرسنال بود، رقم این تورها افزایش داشت و حتی برگزاری تور اتومبیلرانی و جشنواره رنگ به میزبانی باکو نیز بر افزایش قیمت تورها بی تاثیر نبود. با این حساب گذراندن چند روز سفر در باکو با برنامه های متنوع بر اهمیت سفر افزود.  

سفری با تور زمینی و هوایی

استانبول از دیگر مقاصد سفر زنجانی ها در طول سفرهای خارجی است. زنجانی ها در روزهای خاصی از سال از جمله تعطیلات نوروزی این شهر دیدنی ترکیه را برای سفر انتخاب می کنند. وجود جاذبه های تاریخی و دیدنی بر اهمیت سفر به این شهر ترکیه از طریق تورهای زمینی و هوایی افزوده است.  برای نمونه قیمت سفر۳ شب و چهار روز در استانبول بین۵/۲ تا ۳ میلیون تومان در نوسان است که عید امسال این میزان به دلیل حجم بالای مسافر به رقم ۵ میلیون تومان نیز رسید، در حالی که این روزها قیمت تور لحظه آخری۳ میلیون تومان است.

همچنین برای قیمت تور ویژه تعطیلات عید قربان این رقم به بالاترین میزان یعنی چهار میلیون و ۸۹۰ هزار تومان افزایش داشته است. حتی برای نمایشگاه بزرگ مواد غذایی که در نیمه دوم شهریور ماه برگزار خواهد شد، این رقم به میزان سه میلیون و۳۶۰ هزار تومان نیز رسیده است.

با این حال به نظر می رسد، در روزهای مرداد ماه تورهای استانبول بین ۵/۳ تا ۵/۴ میلیون تومان نوسان خواهد داشت.

مشتریان لباس در «وان»

«وان»، شهر برند لباس نام گرفته است. در این شهر فروشگاه های بزرگ لباس در انواع و اقسام مدل های روز به چشم می خورد و در برخی موارد تخفیف های چشمگیری می خورند که چشم هر گردشگری را شیفته قیمت ها می کند. این شهر از دیگر مقاصد گردشگری زنجانی ها است، به طوری که در کنار بازدید از مکان های تاریخی قدم زدن در خیابان های مملو از انواع لباس ها جذابیت خاصی به این شهر بخشیده است. زنجانی ها در قالب تورهای خانوادگی و حتی با تورهای آژانس ها ترجیح می دهند، برای چند روز خرید لباس در این شهر بمانند.   

اقامت سه شب و چهار روز با تور زمینی در این شهر متوسط ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد و جالب اینکه به دلیل نزدیکی به زنجان و مسیر هموار این تور را برخی زنجانی ها به ارمنستان ترجیح می دهند. به هر حال خرید لباس با برندهای نام آشنا و قیمت مناسب در مقایسه با داخل در جذب گردشگران زنجانی به این شهر بی تاثیر نبوده است.

قیمت های معقول سفر

ارمنستان جزوء دیگر مقاصد سفر گردشگران زنجانی نیز هست. کشوری همسایه که حتی با خودرو شخصی نیز رفتن به آن تقریبا آسانترین راه است، البته اگر همسفر خوبی داشته باشید.

آژانس های مسافرتی برای جذب مشتری از دو حالت مسیر هوایی و زمینی اقدام می کنند که هر چند سفر زمینی سختی های خودش را دارد، اما حرکت کردن در مسیر زیبا و جذاب تا رسیدن به ایروان  حال دیگری دارد.

کشوری که از جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی برخوردار است و به دلیل شباهت فرهنگی در برخی بخش ها توانسته در سال های اخیر پذیرای گردشگران زنجانی هم باشد.

امسال مرداد ماه قیمت تورهای هوایی برای چهار شب و پنج روز بین۵/۳ تا ۷/۳ میلیون تومان در نوسان است و انتظار می رود، این میزان در روزهای تعطیل تا حدودی روند افزایشی به خود بگیرد.  جالب اینکه  این قیمت ها در تور زمینی برای سه شب و چهار روز متوسط ۱/۱ میلیون تومان قیمت دارد.

سفر با قیمت گزاف

در چند سال اخیر سفر زنجانی ها به گرجستان نیز داغ شده است، بخصوص گروه های کوهنوردی که برای صعود به قلل نام آشنای این کشور رهسپار تفلیس و شهرهای همجوار آن می شوند.

اقامت چند روزه در این کشور در قالب یک گروه خاص نسبت به تورها در کاهش هزینه بی تاثیر نیست. قیمت تورهای گرجستان برای اقامت سه شب و چهار روز بین۲/۲ تا ۵/۲ میلیون تومان در نوسان است و انتظار می رود، با نزدیک شدن به عید قربان قیمت این تورها روند افزایشی داشته باشد.

این در حالی است که قیمت این تورها بین۸/۲ تا۳ میلیون در نوسان باشد. تور هوایی تفلیس و باتومی۲/۳ میلیون تومان برای ۷ شب و ۸ روز قیمت گذاری شده است و پیش بینی می شود و احتمال دارد، برخی خانواده های بالادست جامعه از آن استقبال کنند.  با این وجود هر چند، زنجانی ها به دلیل افزایش قیمت تورهای خارجی ترجیح می دهند، با خانواده روزهایی را در شهرها و مناطق دیدنی داخلی سیر کنند، اما برخی نیز چشم انتظار تورهای لحظه آخر نشسته اند تا به جای سفر داخلی روزهایی را در خارج از کشور سپری کنند

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دوئل دولت با بخش خصوصی

ی سپتامبر 1 , 2019
شهاب زنجان – همایش صنعت و معدن با محوریت تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه در حالی برگزار شد که بیشتر با طعم انتقاد از سیاست های دولتی ها و دخالت های بی جا همراه بود. همچنین آشتی بین دولت و بخش خصوصی راهکاری برای برون رفت از پاره ای […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس