بازار مسکن در مسیر آرامش

*علی مختاری- صنعت ساختمان به عنوان یکی از نیازهای اساسی اجتماع می‌تواند، رشد اقتصادی و رونق بسیاری را در جامعه در پی داشته باشد، چرا که این صنعت مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی بیش از 100 صنف را شامل می شود.
نیاز به مسکن از نیازهایی است که دورهان رونق یا تحریم در آن نباید تاثیر بگذارد ، چرا که با رشد جمعیت و افزایش خانوار هر روزه به این دستاورد نیازمندیم و می‌توان این صنعت را از مطمئن‌ترین راه‌ها برای سرمایه‌گذاری عنوان کرد و رونق این بخش به همکاری و همراهی دولت و بخش خصوصی نیازمند است.
تجربه سال‌های گذشته و بررسی کارشناسان این موضوع را اثبات می‌کند که حمایت از سازندگان و سرمایه‌گذاران بخش مسکن یکی از راهکارهای عبور از دوره رکود  بوده است و با توجه به فراوانی صنف‌های درگیر به رونق اقتصادی کلانی منجر می‌شود.
در یک ‌سال اخیر و با توجه به تحریم‌های بین‌المللی بازار مسکن در ایران دچار آشفتگی‌هایی شده که این آشفتگی با موج‌ سواری برخی سودجوسان می‌تواند شکننده باشد.

بررسی دقیق برای ورود و سرمایه‌گذاری در این بازار بدون داشتن مشاور و راهنمای کاربلد عاقبتی جز شکست در پی نخواهد داشت.
ورود به بازار مسکن سرمایه بالایی نیاز دارد، اما فراز و فرود آن در مقایسه با بازارهای دیگر بسیار آرامتر است و شاید سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند سکه یا ارز در کوتاه مدت سود داشته باشد، اما بازی در این میدان‌ها از ریسک بالایی برخوردار است. این قبیل بازارها روی امواج اخبار و عکس‌العمل‌های هیجانی در حال افزایش و کاهش هستند و ورود سرمایه‌های سرگردان به بازارهای هیجانی مانند بورس، طلا، ارز یا حتی خودرو پایان غم‌انگیزی برای سرمایه‌گذاران ناآشنا به قواعد بازار و سود کلان سودجویان خواهد شد.
در حالی که سه ماه از سال 98 گذشته است و فصل ساخت و ساز آغاز شده و آن ‌گونه که به نظر می‌آید، امسال میزان ساخت و ساز با آنکه کشور دچار رکود اقتصادی است، بیش از سایر بخش‌ها در حرکت باشد و شاهد رشد این کالای سرمایه‌ای باشیم.
در شرایط تورمی، معمولا کسی حاضر به نگهداری پول نقد نیست، چرا که ارزش دارایی کاهش می‌یابد.

پس به همین سبب نگهداری سرمایه در بانک عاقلانه نیست و تبدیل سرمایه ریالی به کالایی باارزش مانند مسکن می‌تواند، ضامن حفظ سرمایه و پیشگیری از کاهش ارزش آن باشد.

در این شرایط فشار تقاضا بالاتر می‌رود و کسی که امروز کالایی را می‌خرد برنده فروش فردا خواهد بود.
آنچه به نظر می‌آید این است که بازار مسکن کم‌کم در حال ورود به مسیر آرامش است و پیش بینی می‌شود، این بازار به زودی بتواند رکود خود را پشت سر گذاشته و دوباره رونق بگیرد و در این مسیر بدون شک کسی پیروز خواهند بود که سرمایه خود را کالایی باارزش مانند مسکن تبدیل کرده باشند.

* کارشناس مسکن

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

قطع درختان حاشیه رودخانه ها

س سپتامبر 3 , 2019
شهاب زنجان- وقتی در محیطی از درختان قدم می گذارد، حس تعلق خاطر به آن محیط در تو به وجود می آید. آنجاست که احساس رها شدن و آرامش درونی پیدا می کنی. غافل از اینکه در دنیایی زندگی می کنی که دچار روزمرگی شده ای و اسیر دود و […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس