زنجان، استان بورس خیز کشور

شهاب زنجان – این روزها بازار سرمایه روند صعودی به خود گرفته است. به نظر می رسد، با افت محسوس قیمت ارز و راکد ماندن بازار مسکن بار دیگر ورود سرمایه ها به سمت این بازار قوت گرفته است. با روند کنونی پیش بینی می شود، روزهای خوش بازار بورس از راه برسد. در این بین استقبال زنجانی ها از سهم های بومی و غیربومی بیشتر شده است و تدبیر برای رسیدن به سود کلان باید اندیشیده شود.

«شهاب زنجان» برای بررسی آینده بورس در زنجان و اوضاع کنونی بازار سرمایه به سراغ حامد کراری، مدرس و فعال بازار سرمایه رفته است. او که در سال های اخیر مدرس برگزاری دوره های مختلف آموزشی بورس در زنجان بوده است، در این مصاحبه نیم نگاهی هم به مقایسه این بازار با بازار سکه و ارز پداشته است:

استقبال مردم زنجان از بازار سرمایه را چطور می بینید؟

با توجه به اینکه زنجان یکی از شهرهای بورس خیز کشور است و صنایع بورسی زیادی در آن وجود دارد، بالطبع در خرید و فروش سهام نیز رتبه بالایی در کشور دارد. در سال جاری با توجه به رشد قیمتی سهام ها استقبال مردم زنجان بیش از پیش بود و این اقبال ادامه دار است.

چرا مردم زنجان گرایش به سرمایه گذاری در این بازار را دارند؟

با توجه به وجود مشکل اشتغال در استان و کمبود صنایع مولد نسبت به جمعیت جوان و آماده به کار آن گرایش مردم زنجان برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه زیاد است و لازم است تا جهت دهی صحیح به این سرمایه گذاری ها شکل پیدا کند. ما در مجموعه تحلیلی و آموزشی «اتاق سرمایه» سال هاست که سعی می کنیم، جهت دهی صحیح را آموزش دهیم تا مردم زنجان از منافع این بازارها بیشتر منتفع شوند.

آینده این بازار را در شرایط کنونی چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به کاهش قیمت نفت جهانی و آمار فروش کشور، به نظر می رسد، اراده لازم برای افزایش بهره وری در شرکت ها و صنایع مادر در گام اول به وجود آماده است. ساماندهی مصرف انرژی برای این صنایع در آینده دور از ذهن نیست. همچنین با توجه به تورم سال های اخیر تولید بسیاری از اقلام برای شرکت ها سود آور شده است و این چشم انداز مثبتی را از آینده اقتصادی کشور و بالطبع آن بازار سرمایه می تواند در پی داشته باشد و امیدواریم مسوولان این فرصت را غنیمت بشمارند و در راستای حرکت رو به رشد اقتصادی گام هایی برداشته شود.

با توجه به تحلیل شما از روند رشد شاخص کل بازار سهام و پیش بینی شما مبنی بر خاتمه این روند افزایشی در نیمه دوم سال۹۸ آیا با جواب شما در سوال قبلی منافاتی ندارد؟

اثربخشی در اقتصاد زمانبر است. هر تصمیم و رفتار راهبردی در اقتصاد تابع طی زمان است تا تاثیر خود را در صنایع مختلف داشته باشد و طی مسیر تولید تا مصرف باید صورت بگیرید تا بگوییم، مثلا فلان تصمیم تاثیر خوب یا بد داشته است. بازار سرمایه هم از این مقوله جدا نیست و اثر بخشی تولیدات شرکت ها در این شرایط می تواند سبب بهره وری در صورت های مالی آنها شود، اما از دید تحلیلی بررسی ها و پیش بینی ها حاکی از رسیدن قیمت سهام بیشتر شرکت های بورسی به محدوده ای است که حاصل از افزایش نرخ ارز و ضریب کوچک بهره ورری آنها است. مقاله ای را اشاره می کنم، خطاب به درخواست دکتر نوبخت، رئیس سازمان برنامه بودجه که از فعالان اقتصادی در شرایط فعلی چاره جویی کرده بود. در آن مقاله پیشنهاد شد که از نقدینگی پارک شده در بازار سرمایه غفلت نشود که می توان با جذب و نگهداری سرمایه های مردم در این بازار، درمان چرخه مریض اقتصاد را کلید زد. با توجه به تاکیدات صحیح مقام معظم رهبری مبنی بر مهار نقدینگی در جامعه و توجه بیش از پیش مردم به این بازار در شرایط کنونی به نظر می رسد،بتوان با برنامه ریزی مدون به مهار این غول ترسناک جامع عمل پوشاند و نباید گذاشت شرایط به سمت شرایط کشور ونزوئلا میل پیدا کند که کارهای خوبی انجام شده است.

مردم در زنجان بیشتر تمایل به خرید کدام سهم ها را دارند؟

مردم زنجان با توجه به این که در بازار سهام حضور فعال دارند، در حوزه ای خاص تمرکز ندارند، ولی وجود شرکت های مهم و تاثیر گذار بورسی مانند کالسیمین، توسعه معادن روی، زرین معدن آسیا، ایران ترانسفو و پارس سویچ و غیره و اطلاعاتی که به طور زنده از بطن این شرکت ها دارند، تمایل برای خرید و فروش در این سهام ها را بالا برده است.

اکنون کدام سهم ها را شما پیشنهاد به خرید می کنید؟

معمولا بررسی سهام ها تابع آیتم های مختلفی است که در کلاس های آموزشی توضیحات زیادی داده می شود تا شرکت کنندگان بتوانند سهام خوش استعداد برای رشد را شناسایی کنند. از دید ما تحلیل گران بررسی هر سهمی نیازمند نقطه یابی مناسب جهت ورود و خروج از آن است و برای نمونه سهام ایران ترانسفو از این قضیه مستثنی نیست.

هر چند مردم زنجان از خرید سهام بومی همچون سیمان خمسه و پتروشیمی خاطره خوشی ندارند، اما همچنان از سهام بومی همچون گروه روی استقبال می کنند؟

درست می فرمایید، ولی اخبار رسیده از داخل این شرکت ها نوید آینده ای بهتر را می دهد و این سهام ها به زودی به روند مناسب خواهند رسید. گروه روی هم با توجه به افزایش قیمت ارز در کشور و افزایش سود عملیاتی در نمادهای دلاری در سال گذشته با استقبال مواجه شدند.

سرمایه گذاری زنجان در بازار بورس را نسبت به بازار سکه و ارز چطور می بینید؟

اول باید مفهوم سرمایه گذاری را تعریف کنیم. یک معنی آن جلوگیری از آب شدن سرمایه در مقابل طوفان تورم و رشد قیمت ها است و یک مفهوم دیگر افزایش سرمایه نسبت به قبل است. رشد بازار ارز و سکه فصلی است و هر چند سالی یک بار رشد معنادار می کند، اما بازار سرمایه در مقایسه با بازارهای موازی خود از پتانسیل بالایی برخوردار است، اما به شرطی که سرمایه گذاری با آگاهی انجام شود.

اکنون مردم در کدام بازار سرمایه گذاری کنند، بهتر است؟

در کلاس ها بارها به بازارهای موازی و رقیب اشاره می کنیم و مقایسه ای دقیق بین آنها داریم. با توجه به شروع رکود قیمت مسکن، کاهش نسبی ارزش دلار، کاهش قیمت نفت جهانی و کاهش آمار فروش نفت کشور، تنها بازار مورد توجه تا انتهای سال ۹۸ بازار سرمایه است. دقت کنید سهام هایی که در اصطلاح شاخص ساز هستند و فروش داخلی دارند، بیشترین استعداد رشد را تا انتهای سال جاری دارند.

به عنوان یک کارشناس بورس و بازار سرمایه مردم بر چه مبنایی سهم خرید کنند؟

این مثال را بارها در کلاس می زنم و آن اینکه برای خرید یک ماشین چرا آن را به نقاش و مکانیک و باتری ساز نشان می دهیم؟ چون اطلاعات لازم را در مورد آن نداریم و باید از یک متخصص کمک بگیریم. در بازار سرمایه چطور امکان دارد که بدون توجه به نظر کارشناسی یا آموزش های لازم بتوانیم موفق شویم؟. توجه به امر آموزش بهترین راه کار است، چرا که سود بازار سرمایه پایدار است و با یادگیری آن نه تنها به سودهی می رسیم، از طرفی جلوی ضررهای احتمالی را می گیریم.

مشاوره با کارگزاری ها را چطور می بینید؟ آیا مبنای علمی دارد؟

مشاوره با کارشناسان بازار سرمایه یا یادگیری مقدمات این بازار مفید است. علم تحلیل بازارهای سرمایه بسیار لازم است و نسبت به گذشته تغییر بسیاری کرده است، امروزه همه به این نتیجه رسیده ایم که پس انداز کردن اشتباه محض است. سرمایه گذاری در بازارهای مختلف بهترین رویکرد است، در حالی که در گذشته این گونه نبود.

با توجه به تجربه شما و برگزاری دوره های تحلیلی بازار سرمایه و سرمایه گذاری در آموزشگاه های مختلف چه توصیه ای برای مردم دارید؟

آینده از آن کسانی است که به افزایش هوش مالی و اقتصادی خود توجه کنند. پرورش این هوش در تمامی سنین ممکن است و کسانی موفق ترند که سریعتر به این نتیجه برسند.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

چشم بینای هنر با دستان نابینایان

ی دسامبر 1 , 2019
اسد قربان زاده – خلق هنر روی سفال در اشکال مختلف شاید در ابتدا ساده به نظر برسد، اما وقتی در دل کار قرار می گیری، دنیای دیگری از دریچه هنر جلوی دیدگانت پدید می آید. گویی وارد جهانی از هنر می شود که آن سرش ناپیدا باشد. آن هم […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس