نگاه کوتاه مدت به بازاری بزرگ

اسد قربان زاده این روزها از هر کوچه و خیابانی خرید سهام از گروه های مختلف به گوش می رسد، آن هم در شرایطی که سایه تورم بر زندگی خانوارها سایه انداخته، عموم تمایل دارند تا رسیدن زمان خرید نوروزی به سود کلانی برسند.

هیجان ورود به بازار سرمایه به شدت اوج گرفته و حتی کسانی هم که هیچ گونه اطلاعاتی از این بازار ندارند، ترجیح داده اند سرمایه های خود را به این بازار سبز و قرمز سوق دهند. کارگزاری ها هم بیکار ننشسته اند و با انواع تبلیغات مردم را به این بازار سوق داده اند. برخی با برگزاری دوره های آموزشی رایگان و عده ای نیز با تبلیغات چهره به چهره برای جذب سهامدار گوی سبقت را از هم گرفته اند.

عده ای برای رسیدن به سود کلان در کمترین زمان ممکن لحظه شماری می کنند و با چند روز کاهش قیمت سهام و تعدیل منفی فرار را بر قرار ترجیح می دهند. این قبیل افراد که تحمل دیدن بازار قرمز را ندارند، در اسرع وقت از گود رقابت خارج می شوند و تنها به رسیدن به سرمایه خود بسنده می کنند، غافل از اینکه بازی را میدان این بازار باخته اند.

در این بین برخی هم با پرس و جو از سایر سهامداران و حتی کارگزاری ها نسبت به خرید سهم اقدام می کنند و این خاتمه داستان برای این قبیل خریداران سهم نیست. آن ها تنها با اتکا به حرف و حدیث افرادی سهمی را خریده اند که ممکن است آن ها هم چندان اطلاعات و تجربه سهامداری نداشته باشند، بنابراین این قبیل افراد نیز از گود رقابت بازار سرمایه خارج می شوند.

به هر حال روند صعودی شاخص کل در روزهای اخیر هر سرمایه داری را وسوسه می کند تا وارد این بازی شود و چه بسا برخی از این بازار به سود کلان نیز رسیده اند. در این بین تکلیف متضررها چیست؟ آیا این خاتمه کار آن ها در  بازار پرپیچ و خم سرمایه است؟

چالشی که نگارنده در بازار بورس به عینه شاهد آن بوده این است که رسیدن به سود در کوتاه مدت از سوی تازه واردان آمال و آرزوی آن ها در این بازار است و اینکه این قبیل افراد بدون مطالعه و طی دوره های آموزشی بورس وارد بازار شده اند،همین مساله آن ها را از رسیدن به سود برحذر داشته است.

بخت و اقبال هم در این بازار تصور عده ای است که با این ترسیم ذهنی امید خود را برای رسیدن به سود بیشتر و حتی افزایش سرمایه شرکت ها در برنامه خود گنجانده اند!.  

این بازار در شرایط کنونی نیازمند افرادی است که با طراحی مدل درآمدی و بهره بردن از مشاوره کارشناسان این حوزه تنها بخشی از سرمایه های خود را به بازار سرمایه روانه کنند و هرگونه نگاه کوتاه مدت آن ها را متضرر خواهد کرد.

به هر حال در این شرایط که سرمایه ها از سایر بازارها به سمت بازار بورس روانه شده، عموم را از هر طیف و طبقه ای به این سمت سوق داده است و چه بسا بسیاری از افراد ناآگاه اندوخته اندک خود را به باد دهند و بازگشت آن کار دشواری باشد، بخصوص در روزهای منتهی به انتهای سال که زمان خریدهای بهاره و اعلام صورت های مالی شرکت های از راه می رسد، باید از روی مطالعه و تحقیق قدم بردارند.

کوتاه سخن اینکه حضور در بازار سرمایه بدون اطلاع و خریدهای هیجانی تنها به امید رسیدن به سود کار اشتباهی بوده و نیازمند دقت نظر و توجه است، چرا که جبران اشتباه مسیر سرمایه گذاری را پیچیده خواهد کرد.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گزارشی از یک چالش شهری در زنجان؛ گرد فرسودگی بر سیمای زنجان

د آوریل 13 , 2020
اسداله قربان زاده – همیشه باید حادثه و رویداد تلخی رخ دهد تا تاوان آن را افرادی بدهند که هیچ گونه اطلاعاتی از کم و کیف قضیه نداشته اند. وقوع رویدادهایی همچون زلزله و سیل جزوء آن دسته از بلایای طبیعی هستند که در طول سال چندین و چند بار […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس