ملی پوش قایقرانی در گفتگو با «شهاب زنجان» عنوان کرد: قایقرانی، ورزشی از جنس رها شدن

شهاب زنجان – قایقرانی در زنجان رشته نام آشنایی است. چه آن زمان که بهناز مرادخانی در قامت یک مربی در خدمت تیم ملی بود و چه آن زمان که مهسا جاور در بازی های آسیایی حضور داشت.

بانوان قایقران این دیار همواره در رقابت های برون مرزی با پیراهن تیم ملی یک پای ثابت تیم ملی بوده اند و در کسب مدال های رنگارنگ در رشته های مختلف خوش درخشیده اند. 

«عطیه سلیمانی اصل» در طول هفت سال فعالیت در این رشته ورزشی بارها برای رسیدن به قله افتخار با پیراهن تیم ملی تلاش کرده است. کسب یک مقام نایب قهرمانی آسیا و حضور در مسابقات جهانی ایتالیا بهانه ای شد تا او از خودش و تجربه ها در کاناپولو برایمان بگوید:

چرا کاناپولو؟

من از سن کم به ورزش علاقه داشتم و البته شروع کردم و همیشه دوست داشتم، یک رشته را ادامه بدم . البته آرزوی من رسیدن به پیراهن تیم ملی بود و به نظرم این رشته متفاوت با رشته های دیگر به خاطر هیجانی که دارد و حس خوب و آرامشی که ورزش در آب به انسان دست می دهد.

چند سال عضو تیم ملی هستید؟

زمانی که ۱۶ سالم بود به عضویت تیم ملی درآمدم و اکنون۴ سال عضو تیم ملی بوده ام. 

اولین بار در کدام مجموعه تمرین می کردید؟

اولین تمرینات من در سد گاوازنگ بود که آن روزها جزوء خاطره انگیزترین روزهای زندگی ام بود.

اکنون برای کدام رقابت های ملی آماده می شوید؟

بیشتر در فکر حضور در مسابقات جهانی سال۲۰۲۰ هستیم. البته امسال هم مسابقات آسیایی به میزبانی ایران قرار بود برگزار شود که به خاطر برخی مساﺋل لغو شد.

تا چه میزان ورز ش به درس شما آسیب زده است؟

از وقتی ورزش حرفه ای رو شروع کردم، نمرات درسی بهتر نشد، ولی خیلی چیزها تغییر کرد. میزان بازدهی من از نظر ذهنی و جسمی بهتر شد و توانستم  به خود باوری برسم و نیز زاویه دیدم به اطراف و زندگی عوض شد. از سوی دیگر زاویه دید اطرافیانم نسبت به  من با کسب مدال در رقابت های برون مرزی متفاوت شد.

سطح امکانات قایقرانی زنجان را نسبت به سایر استان ها چطور می بینید؟

تمرینات ما در زنجان در سد گاوازنگ و استخر دنبال می شد و این شرایط بعد از چند سال و با پیگیری محقق شد. خوشبختانه به دلیل قدمت این رشته ورزشی در زنجان و حضور ملی پوشان زنجانی در تیم های ملی موجب شده تا نگاه ویژه ای به قایقرانی شود.

  جایگاه بانوان را در این رشته ورزشی چطور می بینید؟

در آسیا تیم بانوان ایران قهرمان یا نایب قهرمان بوده است. این نشان می دهد که بانوان یک گتم نسبت به آقایان جلوتر بوده اند، اما در سطح جهانی جا برای پیشرفت وجود دارد.

تا چه زمانی دوست دارید، در این رشته فعالیت کنید؟

من خیلی به این رشته علاقمند هستم و تا روزی که بتوانم فعالیتم را چه حرفه ای و چه غیر حرفه ای ادامه می دهم.

وقتی تمرین می کنید، چه حسی دارید؟

حس آرامشی که در آب وجود دارد، برای من فوق العاده است. برخی مواقع موقع تمرین چشم هایم را می بندم و فقط به موسیقی آب گوش می دهم. حس آزاد و رها بودن در آب غیرقابل وصف است. این رشته خیلی هیجان انگیز است و این حال در پارو کشیدن در یک رقابت دوچندان می شود.

این رشته در ایران چه محدودیت هایی دارد؟

محدودیتی برای تمرین و حضور در رقابت های کاناپولو برای بانوان وجود ندارد و تنها در برخی مواقع برای اعزام به مسابقات با موانعی مواجه می شویم.  

اوقات فراغت شما به غیر از ورزش چگونه سپری می شود؟

متاسفانه بخشی از اوقات فراغت من صرف فضای مجازی می شود اما این دلیل نمی شود که تمام وقت ام صرف این محیط شود. گردش در طبیعت و کوهنوردی را دوست دارم.  بعد قایقرانی به طبیعتگردی خیلی علاقه دارم وسعی می کنم، هفته ای یه بار حتما کوه بروم. موزیک گوش می دهم، کتاب می خوانم یا  اوقاتی را در کنار خانواده و دوستان سپری می کنم.  

اگر قایقران نمی شدید دوست داشتید در کدام رشته ورزشی فعالیت کنید؟

نمی دانم!.  من خیلی از رشته های ورزشی را دوست دارم، ولی شاید اگر دور کاناپولو خط می کشیدم سراغ سنگنوردی می رفتم.

توصیه به علاقمندان به قایقرانی؟

باید راهی را انتخاب می کردم که به آن علاقمند بودم و باید تا انتها پیش می رفتم. خدا را شاکرم، از این بابت چون فکر می کنم، از بین گزینه های مختلف ورزش حالم را بهتر می کند. پیشنهاد من به علاقمندان ورزش این است که راهی را در پیش بگیرند که علاقمند هستند و دوست دارند به آن برسند. شاید در طول راه سختی هایی باشد، اما نباید ناامید شد، چرا که موفقیت تنها در سایه اراده، انگیزه و اعتماد به نفس محقق می شود.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

شهاب زنجان در گذر زمان/خودباوری، ابزار توسعه استان زنجان

د آوریل 27 , 2020
شهاب زنجان – در لابلای آرشیو نشریه به تیتری با عنوان « خودباوری از ابزارهای توسعه استان زنجان است» از قول معاون وقت استاندار زنجان برخورد می کنیم که حکایت از دغدغه مسئولان برای توسعه استان داشت.این تیتر درست در زمان افتتاح اتاق تعاون استان بیان شده است.
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس