در جلسه کمیته احیاء واحد های تولیدی اتاق بازرگانی زنجان تاکید شد؛ جهش تولید با فعالیت واحدهای تولیدی راکد

نخستین جلسه ستاد احیای واحدهای راکد تولیدی استان زنجان به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان در سالن جلسات شهید شهریاری اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد.

علی یگانه فرد – رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان

به گزارش شهاب زنجان به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان،
علی یگانه فرد رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به آغاز به کار کمیته احیای واحدهای تولیدی راکد استان زنجان با محوریت اتاق بازرگانی زنجان بعد از مصوبه جلسه پنجاه و سوم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان، اظهار کرد: این کمیته با هدف بررسی و رفع مشکلات واحدهای راکد و بازگرداندن آنها به چرخه تولید برگزار می شود.
وی با اشاره به آماری از واحدهای راکد تولیدی استان، ابراز کرد: ارائه آمار دقیق و به روز یکی از مشکلات اصلی کشور و به تبع در استان زنجان است که در همین راستا تشکیل بانک اطلاعاتی واحدها یکی از برنامه‌های اتاق بازرگانی زنجان در سال جاری می باشد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان با اشاره به اینکه در صورت دسترسی به اطلاعات تصمیم گیری ها با دقت و سهولت بهتری اتخاذ می شود، ابراز کرد: وجود آمار دقیق از وضعیت واحدها بررسی و رصد وضعیت آنها را مطلوب تر خواهد کرد.
یگانه با اشاره به حضور برخی از مدیران مرتبط با تولید به صورت ثابت در این کمیته، خاطرنشان کرد: با توجه به موضوعات و بنا به فراخور دستور جلسات از مدیران دیگر به عنوان مدعو و مهمان نیز دعوت خواهد شد.
یگانه فرد بیشترین مشکلات مطروحه از سوی مالکان و مدیران واحدهای تولیدی راکد استان را مشکل کمبود نقدینگی، بازار فروش و تامین مواد اولیه عنوان کرد.
رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان میزان اشتغال سرمایه‌گذاری صورت گرفته، وسعت زمین، منابع و تجهیزات موجود و زمینه فعالیت مجدد را از شاخص های ضروری برای اولویت بندی واحدهای راکد برای پیگیری مشکلاتشان عنوان داشت و خاطرنشان ساخت: ایجاد یک سامانه و نرم افزار و تغذیه اطلاعات واحدهای فوق در آن توسط هر کدام از دستگاه‌های متولی به منظور بهره برداری مطلوب و سریع یکی از پیشنهادات ما در این زمینه است.
وی با بیان اینکه انتقال نتایج جلسات به مرکز خدمات سرمایه گذاری، شهرک های صنعتی و سازمان صنعت معدن و تجارت استان برای جذب سرمایه گذار و در اولویت اعطای مجوز های جدید نیز از دیگر پیشنهادات ما در زمینه فعال سازی واحدهای راکد است، ابراز کرد: شهرک های صنعتی می تواند برای متقاضیان، زمین و احداث واحدهای جدید با اولویت لیست مذکور اقدام نماید.

احیای واحدهای راکد و پایش واحدها
فرامرز نیک سرشت، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت تشکیل این کمیته، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط سال گذشته و ادامه دار بودن تحریم‌ها، مشکلات ویروس کرونا نیز به آن اضافه شده است که باید برای دوران پساکرونا موضوعات مختلف از جمله تأمین نقدینگی، موضوعات صادرات واردات و مشکلات دیگر واحدها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داد.
وی با تاکید بر اینکه بررسی و حل مشکلات در دوران پساکرونا نیاز به آمادگی بالایی دارد، خاطرنشان کرد: امسال سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است که این موضوع نیز باید عملیاتی شده که ضرورت رصد واحدها و مشکلات آنها را دو چندان میکند.
نیک سرشت اشاره‌ای به موضوع پنجره واحد سرمایه گذاری استان زنجان داشت و گفت: امسال باید مشکلات در رابطه با زنجیره واحد به صورت همه‌جانبه مورد بررسی قرار گیرد، چرا که زنجان به عنوان پایلوت این طرح در کشور بوده و امسال باید در زمینه های مختلفی، سرمایه‌گذاری‌ها عملیاتی شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان با اشاره به اینکه سال گذشته یکی از سال های خوب در رفع مشکلات واحدهای تولیدی در کارگروه تسهیل و رفع و موانع تولید استان زنجان بود، ابراز کرد: در سال جاری این موضوع به صورت جدی تر و بهتر از سال گذشته و با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد.

نیک سرشت با تاکید بر اینکه همه واحدهای خرد، کوچک و بزرگ در همه بخش‌های تولیدی باید مورد بررسی و رصد قرار گیرند، ابراز کرد: اطلاعات باید به روز باشد تا در صورت وقوع مشکل در همان ابتدا وارد کار شده و به آن رسیدگی شود.
نیک سرشت با بیان اینکه شناسایی مشکلات سرمایه گذاری باید در دستور کار قرار گیرد، ابراز کرد: شناسایی کارآفرینانی که دارای ایده های جدیدی بوده که ممکن است منجر به راه جدید و یا حل مشکلات باشد نیز امسال باید مورد توجه قرار گیرد.
معاون امور اقتصادی استانداری زنجان با اشاره به اینکه سرمایه داری که انگیزه برای ورود به تولید را ندارند باید شناسایی و با آنها مذاکره شود، خاطرنشان کرد: رصد و بررسی واحدهای راکد تولیدی در دستور کار فرمانداران نیز باشد تا مشکلات و موارد شهرستان‌ها هم به این کمیته ارجاع شود.
در ادامه ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان بر اهمیت رصد واحدهای تولیدی و وضعیت آنها با توجه به شعار سال تاکید کرد و گفت: اولویت اصلی امسال باید احیای واحدهای قابل برگشت و بررسی آن‌ها و پیشنهاد برای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید باشد.
وی با تاکید بر اینکه برای بازگرداندن واحدهای بزرگ راکد به چرخه تولید، برنامه ریزی مطلوبی برای سال جاری صورت گرفته، خاطرنشان ساخت: در ارائه آمارها و مشکلات باید دقت کاملی از صحت و سقم و نهایت مراقبت صورت گیرد تا پس از ارائه آمارها مشکلاتی ایجاد نشود.
محمدرضا یوسفی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان نیز یکی از راهبردهای اصلی وزارت خانه متبوع را صیانت از نیروی انسانی کار توصیف کرد و ابراز داشت: برنامه عملیاتی جدیدی برای بازرسی ها با توجه به مشکلاتی که افزایش پیدا کرده است در استان برنامه ریزی شده است.
وی ادامه داد: پیشنهادات این کمیته را می‌توان با اتکا به مواردی از جمله مشوق های دولتی، بسته‌های تسهیلاتی، موضوعات بانک ها و غیره مورد بررسی قرار داد و برای هر کدام چاره اندیشی کرد.
در ادامه این جلسه مشکلات چهار واحد راکد استان زنجان ( شادن، بیرلیک، سپهر طارم و پارس تاک) مورد بحث و بررسی قرار گرفته و برای حل آنها پیشنهاداتی ارائه شد.

۲۶/ق

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

در بیان ضرورت بهره‌مندی بیش‌از پیش سینمای ایران از شاهنامه فردوسی؛ چه خوش گفت فردوسی پاکزاد...

پ مه 14 , 2020
علی شیرازی – سخن گفتن یا نوشتن درباره بزرگی چون حکیم ابوالقاسم فردوسی هیچ‌گاه در اندازۀ همچون منی نبوده و نخواهد بود. گفتنی‌ها گفته و نوشته شده و باز هم بزرگانی که اهل خرد و ادب و هنرند در آینده از او فراوان خواهند گفت و نوشت. شأن بزرگی همچون […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس