در چهارمین جلسه کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان مطرح شد: بازگرداندن واحدهای تعطیل به چرخه تولید گامی برای جهش تولید

در چهارمین جلسه کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان عارضه یابی و بررسی مشکلات جهت به چرخه بازگرداندن واحدهای صنعتی راکد و مشکلات واحدهای تولیدی صنعتی در دوران شیوع کرونا و پساکرونا مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش شهاب زنجان به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، در ابتدای این جلسه فرزاد عباسی، دبیر کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به راه‌اندازی کمیته احیای واحدهای تولیدی راکد استان در اتاق زنجان، اظهار کرد: کمیسیون صنعت می‌تواند در این زمینه حضور موثری داشته باشد، مشکلات در این بخش را بررسی، احصا و پیشنهادات خود را به این کمیته ارائه کند.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت های راکدی در بخشهای مختلف صنعت وجود دارد که می‌تواند فعال شود، تصریح کرد: واحدها در دوران شیوع ویروس کرونا و پس از آن مشکلاتی خواهند داشت که به مشکلات پیشین آنها اضافه می‌شود، در همین راستا می‌توان برای جلوگیری از تعطیل شدن احتمالی واحدها، در این کمیسیون اقدام و برنامه‌ریزی‌های لازم را صورت داد.

اشتغالزایی کم فروغ
در ادامه محسن حمیدی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه در بین واحدهای تعطیل و راکد استان، اشتغالزایی بسیار زیادی از دست رفته است، اظهار کرد: سرمایه های میلیاردی راکد و بلوکه شده که می توان از آنها در توسعه تولید، اشتغال زایی و تولید ثروت در استان استفاده کرد.
وی با بیان اینکه شعار سال به نام جهش تولید نامگذاری شده و این موضوع می‌تواند راه اندازی واحدهای تعطیل و به چرخه بازگرداندن آنها باشد، تصریح کرد: راه‌اندازی واحدهای جدید تولیدی نیازمند زمان زیادی است، در حالی که می‌توان با بازگرداندن واحدهای راکد و تعطیل به چرخه تولید در راستای عملیاتی کردن شعار سال حرکت کرد.
حمیدی با تاکید بر این که راه اندازی مجدد واحدهای تولیدی و عملیاتی کردن جهش تولید، نیازمند همدلی، وفاق و همراهی همه دستگاهها، ارگان‌ها و نهادها است، گفت: در بین واحدهای تعطیلی که مورد بررسی قرار گرفته و مشکلات آنها احصا شده، موضوعات حقوقی عمده دلیل تعطیلی بوده است.
وی با پیشنهاد راه‌اندازی بخش کارشناسی ذیل کمیته احیا واحدهای راکد در کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان، افزود: این بخش کارشناسی می‌تواند مشکلات را تخصصی بررسی و پیشنهادات و برنامه هایی را در راستای رفع مشکلات و به بازگرداندن این واحدها ارائه کند.
حمیدی با اشاره به لزوم شناسایی مشکلات تخصصی و ظرفیت واحدهای تعطیل برای بازگرداندن آنها به چرخه تولید، تصریح کرد: در کمیته کارشناسی کمیسیون صنعت موارد فوق را پیگیری خواهیم کرد.
رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه واحدهای تولید استان مشکلات خود را در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مطرح می‌کنند، ابراز کرد: به قطع کمییته احیای واحدهای راکد استان در این زمینه موازی‌کاری نخواهد کرد.

برنامه ریزی مطلوب
در ادامه این جلسه ولی افشاری، معاونت مطالعات اقتصادی اتاق بازرگانی زنجان نیز با اشاره به اینکه استان واحدها راکدی دارد که می‌توان آنها را به چرخه تولید بازگرداند، اظهار کرد: با یک برنامه‌ریزی مطلوب، حتی اگر تعداد کمی از واحدهای تولیدی نیز احیا شوند، گام موثری به لحاظ تولید ثروت، اشتغالزایی و توسعه استان صورت خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه بر اساس آمار بیشتر واحدهای راکد استان به ترتیب در بخش صنایع فلزی، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و آشامیدنی و صنایع نساجی بوده است، تصریح کرد: البته وضعیت صنعت نساجی به مراتب بهتر شده است اما همچنان با مشکلاتی دست به گریبان است.
وی با تاکید بر اینکه ارائه راهکارها برای حل مشکلات واحدهای تعطیل و بازگرداندن آنها به چرخه تولید از جمله محورها و اهداف اصلی کمیته احیای واحدهای راکد و تعطیل استان زنجان است، گفت: کمیسیون صنعت می‌تواند در مسیر پایش کمک شایانی به این کمیته برای ارائه راهکار داشته باشد.
در ادامه این جلسه موارد مختلف مورد بررسی قرار گرفت که از جمله آنها می‌توان به عارضه یابی واحدهای تعطیل و دارای مشکل استان، شناسایی ظرفیت ها و اطلاع رسانی به واحدهای تعطیل برای طرح مشکلات و بررسی آنها در بخش‌های تخصصی کمیته احیا، جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا، فروش و صادرات و تغییر ذائقه بازار در دوران پساکرونا و مشکلات روز واحدهای تولیدی و صنعتی و غیره اشاره کرد که مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
۲۶/ش

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

عکس روز / شهاب زنجان در گذر زمان

س مه 19 , 2020
شهاب زنجان – پیش شماره نخست شهاب زنجان با تیتر نخست افتتاح خانه جوانان استان زنجان منتشر شد. این خانه زیرنظر مستقیم استانداری اداره می شد و بعدها شکل سازمان ملی جوانان به خود گرفت. « زنجان میزبان ورزشکاران بالای ۴۰ سال»،« افتتاح مرکز آموزش مدیریت دولتی زنجان» و نیز […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس