کوچ نقدینگی به بازار سرمایه در سایه کرونا

بازار سرمایه ایران با وجود خبرهای بدی که از اوضاع آشفته جهانی و نیز کاهش قیمت نفت مخابره می‌شود روزهای سبزی را سپری می‌کند.

دنیای اقتصاد در این باره نوشت؛ روزهایی که همراه با هجوم نقدینگی به سمت بازار بورس در قالب رکوردشکنی‌های شاخص و صف‌نشینی‌های سهام خود را نشان داده است. رشد ارزش سهام شرکت‌ها در روز‌های سپری‌شده از بازگشایی بازار سرمایه در‌ سال ٩٩ واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته و برخی از فعالان اقتصادی شبکه‌های مجازی را برآن داشته است تا نسبت به رشدهای حباب‌گونه هشدار دهند.

رشد بورس درحالی صورت می‌گیرد که بانک‌مرکزی اخیرا سقف مجاز برای سود سپرده‌های بلندمدت را ۱۵ درصد و سپرده‌های کوتاه‌مدت را ۱۰ درصد اعلام کرد. برخی کارشناسان کاهش نرخ سود به همراه افزایش نرخ ارز را عامل مضاعفی برای جذاب شدن بازار بورس معرفی می‌کنند.

این در شرایطی است که با شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران و جهان و سقوط بازارهای مالی دنیا، شاخص کلی بورس تهران اواخر اسفند سقوط کرد ولی از آن زمان به رشد خود ادامه داده است. در چنین شرایطی بازار سرمایه بی‌اعتنا به اتفاقات جاری نظیر رکود اقتصادی، بیکاری ناشی از شیوع کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها در ایران، به رشد خود ادامه داده و این به گمانه‌زنی درباره «حباب» بازار سهام و سقوط احتمالی آن دامن زده است.

در این میان برخی از کاربران فضای مجازی هم رشد بورس را حباب‌گونه دانسته و معتقدند به‌زودی این حباب خواهد ترکید و دامان سرمایه‌گذاران و اقتصاد کشور را خواهد گرفت. برخی کاربران هم می‌پرسند چه اتفاقی در بازار افتاده است که شاخص‌های بورس این چنین درحال رشد هستند؟ از طرفی برخی کاربران هدایت نقدینگی به سمت بازار بورس را مثبت دانسته و نوشتند: «در کوتاه‌مدت بهترین سیاست این است که اگر انباشت نقدینگی صورت گرفته، این انباشت نقدینگی به سمت بازار بورس هدایت شود.» برخی دیگر هم نوشتند تا زمانی که تزریق واقعی نقدینگی صورت می‌گیرد رشد شاخص‌ها حبابی نیست.

رکوردشکنی در بازار بورس در شرایطی ادامه دارد که دولت مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس ترغیب می‌کند. حسن روحانی هفته پیش از ورود صندوق‌های قابل معامله در بازار سرمایه به‌عنوان خبر خوب یاد کرد. در همین حال رهبر انقلاب با درخواست رئیس‌جمهور برای آزادسازی سهام عدالت موافقت کرده است.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رابطه ویتامین دی با کرونا

ش مه 2 , 2020
وضعیت ویتامین دی بدن می‌تواند در شدت ابتلا به ویروس کرونا موثر باشد. به گزارش شهاب زنجان به نقل از یورونیوز، نتایج مطالعه جدیدی در ایالات متحده آمریکا نشان داد که احتمالا بین کمبود ویتامین دی در بدن و ابتلای شدید به کووید۱۹ رابطه‌ای وجود دارد. مطالعه دیگری که همزمان از […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس