استاندار زنجان خبر داد: ثبات در وضعیت شیوع کرونا

استاندار زنجان گفت: با تدابیر اندیشیده شده وضعیت شیوع و تعداد مبتلایان به کرونا ویروس به ثبات رسیده است.

فتح الله حقیقی با اعلام این خبر افزود: در استان زنجان تا ۱۵ خرداد وضعیت بسیار خوبی داشتیم بطوریکه مراجعه بیماران سرپایی به مراکز درمانی روزانه ۴۰۰ نفر و تعداد بستری شدگان نیز ۴۵ بود اما بعد از این تاریخ و با بازگشایی اصناف روند ابتلا به کرونا جهش یافت.

رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان به مزایای اجرای طرح بیماریابی از افراد مشکوک و نمونه گیری های سرپایی از افراد مشکوک اشاره داشت و افزود: با اجرای این طرح که استان زنجان بعنوان پایلوت نیز انتخاب شده بود ما آمادگی کامل برای روزهای بحرانی داشتیم و از ۳۰ خرداد شاهد افزایش تعداد مراجعان به مراکز سرپایی بودیم بطوریکه روزانه ۱۲۰۰ نفر به این مراکز برای نمونه گیری کرونا مراجعه کردند و نمونه های مثبت به ۹۰۰ نفر رسید و تعداد بستری ها از ۵۰ نفر به ۱۳۱ نفر رسید.

استاندار زنجان مهمترین طرح برای کنترل بیماری و پیشگیری از افزایش آمار مبتلایان به کرونا ویروس را ایجاد هسته های همیار سلامت عنوان کرد که اعضای این هسته ها ابتدا در شهرستان ها با حضور دهیاران و بخشداران و شوراها بود و اگر تجمعی در مناطق بود بلافاصله در محل حاضر شده و تذکرات لازم را می دادند و بدین طریق مانع برگزاری تجمعات چه عروسی و چه ترحیم می شدند.

مقام عالی اجرایی استان ادامه داد: این الگو در ادارات با مشارکت معاون منابع انسانی و مدیران حراست و در واحدهای تولیدی نیز با همکاری حراست ها و شوراهای کارگری ایجاد شده بطوریکه امروز ۱۸۴۱ هسته همیار سلامت در سامانه ویژه ثبت شده است و ما بدین طریق توانستیم شیوع بیماری کرونا را در استان زنجان مهار کنیم.

استاندار زنجان با اشاره به اجرای موفقیت آمیز این طرح و برخی طرح های دیگر در موازات آن برای مهارکرونا ویروس افزود: طبق آمارها تا روز گذشته تعداد مراجعه کنندگان سرپایی به مراکز درمانی از ۱۲۰۰ نفر به ۶۶۰ نفر و تعداد نمونه گیری ها از ۹۰۰ به ۴۰۰ نفر و جمعیت بستری در بیمارستانرها و نقاهتگاهرها از ۱۱۱ نفر به ۱۰۰ نفر کاهش یافته است و تمام این کاهش مرهون تلاش کادر درمانی و تدابیری است که در ستاد کرونا ویروس استان اندیشیده شده است.

وی به ایجاد حساسیت در بین مردم برای رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ما با آموزش، تبلیغات محیطی و میدانی و با بهره گیری از رسانه ها توانستیم به مردم یادآوری کنیم استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل های بهداشتی بسیار مهم است و با همکاری مردم الان در وضعیت ثابت قرار گرفته ایم.

حقیقی یکی دیگر از اقدامات موثر برای درمان کرونا ویروس در استان زنجان را استفاده از مهمانسراها و هتل ها برای بستری و درمان بیمارن مبتلا به کرونا اعلام کرد و گفت: برای نمونه ما هتل در اختیار استانداری را برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار دادیم که ۱۰۰۰ بیمار مبتلا در این هتل درمان و مرخص شدند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان زنجان همچنین با قدردانی از وزرای کشور، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همچنین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: اگر اجرای طرح جامع سلامت در کشور اجرا نمی شد ما امروز درگیر مشکلات بسیاری بودیم و با اجرای این طرح بزرگ ملی، تعداد تخت های بیمارستانی در استان از ۱۲۰۰ به ۲۰۰۰ تخت افزایش یافته و اکنون ۳۰ درصد تخت های استان در اشغال بیماران کرونایی است.

در پایان گزارش استاندار زنجان از وضعیت کنترل بیماری کرونا در استان زنجان، دکتر حسن روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران با قدردانی از گزارش خوب و کامل فتح الله حقیقی از تلاش های صورت گرفته برای آسایش مردم و درمان مبتلایان به کرونا در استان زنجان، اظهار داشت: نکاتی که مطرح شد بسیار خوب بود و براستی اگر طرح تحول سلامت اجرا نمی شد قطعا در بسیاری از استا نها مشکلات جدی داشتیم اما امروز شاهدیم تعداد تخت ها در برخی استان ها به دو برابر افزایش یافته است.

رئیس جمهور همچنین از اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا ویروس، کادر درمانی، پرستاری و خدماتی و مردم بخاطر ارائه خدمات به بیماران و رعایت موازین بهداشتی تشکر کرد.

در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا یوروس به ریاست رئیس جمهور آقای رئیسی معاون وزیر بهداشت از اجرای طرح همیاران سلامت که برای نمونه در استان زنجان اجرا می شود تمجید کرد و گفت: این طرح نتایج بسیار خوبی داشته و آمارها نشان می دهد نقش مهمی در کنترل و مهار کرونا ویروس داشته است.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

در صورت بی‌توجهی به موارد بهداشتی؛ محدودیت‌های کرونایی در زنجان تشدید می‌شود

د جولای 20 , 2020
فرماندار زنجان گفت: در صورت ادامه روند حاکم کرونایی در این شهر از قبیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و افزایش شمار مبتلایان به این نوع بیماری محدودیت‌های بیشتری اعمال و تمدید خواهد شد. رضا عسگری با اشاره به تشدید نظارت با همکاری‌های بین بخشی بر واحدهای صنفی به ایرنا افزود: […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس