فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان خبر داد: کشف۱۳۹ قلم شیء تاریخی در زنجان

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان زنجان از کشف و ضبط ۱۳۹ قلم شیء تاریخی از ابتدای سال جاری خبر داد.

 به گزارش شهاب زنجان، ابوالفضل مرادی افزود: در این رابطه در مرحله نخست یک باند قاچاق اشیای عتیقه دستگیر شدند که در آن ۴۷ پلاک طلا و یک کمربند چرمی کشف شد که قدمت آنها مربوط به دوره ساسانی بود. 

وی با بیان اینکه اخیرا پنج نفر دیگر نیز در استان در ابطه با قاچاق اشیای تاریخی دستگیر شدند که اجناس مکشوفه را به یک عتیقه فروش تهرانی فروخته بودند، ادامه داد: این اشیا شامل یک عدد ریتون سفالی با سر بزکوهی با قدمت دوره اشکانی، یک عدد ریتون سفالی به شکل حیوان با قدمت هزاره اول قبل از میلاد، یک عدد ظرف شیشه‌ای ظریف با قدمت دوره ساسانی، سه عدد سنجاق سر از جنس طلا به شکل حیوان افسانه‌ای متعلق به دوره هخامنشی است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تصریح کرد: اشیای تاریخی کشف شده از نظر قیمتی بسیار ارزشمند بوده و در بازار این اجناس به قیمت بالایی معامله می‌شود.

وی گفت: یک عدد صورتک از جنس نقره متعلق به دوره ساسانی، یک عدد چنگال با سر به شکل قاشق کوچک از جنس نقره متعلق به دوره ساسانی نیز از دیگر اشیای کشف شده است.

مرادی افزود: قاچاقچیانی که نسبت به کشف این اشیای تاریخی اقدام می‌کنند، اغلب قصد خروج این اجناس را از کشور دارند، تا در حراجی‌های خارج از کشور به فروش برسانند.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داد: بهره برداری از پروژه دو خطه کردن راه آهن زنجان-قزوین تا پایان سال/ تخصیص۲۳ میلیارد تومان برای تکمیل طرح بیمارستان ولی‌عصر(عج)

د جولای 27 , 2020
رئیس سازمان برنامه و بودجه از تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومتان اعتبار تکمیلی به پروزه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان – قزوین خبر داد. به گزارش شهاب زنجان، محمد باقر نوبخت امروز در جمع خبرنگاران در زنجان با اعلام این خبر گفت: دو خطه کردن راه‌آهن زنجان – قزوین دارای ۶۵ […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس