اگر این۵ علامت را دارید دچار افسردگی شده‌اید

دکتر فایق یوسفی در خصوص افسردگی و درمان آن در شرایط کرونایی، اظهار کرد: اگر فردی پنج علامت در ۲ هفته به‌طور مستمر و مداوم داشته باشد ما می‌گویم که فرد «افسردگی اساسی» دارد در این صورت فرد عمدتا علاقه و رغبتی به انجام کارهای روزمره ندارد و خلق افسرده‌ای از خود نشان می دهد.

اگر این ۵ علامت را دارید دچار افسردگی شده‌اید

به گزارش شهاب زنجان به نقل از ایسنا، روانشناس و دانشیار گروه روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: یکی از عوامل اساسی در این دوران سخت کرونایی ایجاد افسردگی در افراد است که به‌طور کلی در همه خانواده‌ها علائم‌ افسردگی مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش و کاهش ۵ درصد وزن فرد در یک ماه نشان از افسردگی اساسی است، افزود: تغییرات شدید در اشتها و وزن، اختلال خواب(کم‌خوابی یا زیاد خوابیدن)، احساس غم، پوچی و ناامیدی، اضطراب و بی‌قراری، غمگین بودن و دل‌تنگ شدن می‌تواند از علائم افسردگی باشد.

روانشناس و دانشیار گروه روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه اقدام به خودکشی یکی از علائم بسیار خطرناک فرد افسرده است، بیان کرد: فکر و اقدام به خودکشی امری شایع است و بسیاری از افراد تحت‌فشار و استرس یا افسردگی دچار این افکار می­‌شوند، فکر به خودکشی در اغلب موارد گذرا و قابل‌درمان است اما در بعضی از موارد، فرد را در معرض خطر اقدام به خودکشی یا کامل کردن آن قرار می­‌دهد.

به گفته یوسفی، زنان دو برابر مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند، در این راستا آن‌ها بیشتر اقدام به خودکشی می‌کنند اما مردان دو برابر بیشتر به خودکشی کامل می‌رسند درواقع زنان از روش‌های جهت خودکشی استفاده کرده که منجر به مرگ نمی‌شود.

 وی با اشاره به اینکه احساس خستگی و کم انرژی شدن برای افراد مبتلابه افسردگی یک نشانه بسیار شایع است، تصریح کرد: افسردگی موجب افت سطوح انرژی بدن می‌شود و بسیاری علائم دیگر مرتبط با آن مانند غم و اندوه شدید و تنهایی می‌توانند احساس خستگی را هرچه بیشتر تشدید کنند.

این روانشناس کردستانی، در ادامه افزود: فرد افسرده خود را قبول ندارد و این نگرش را دنبال کرده که دیگران نیز او را دوست ندارد لذا به‌واسطه ناتوان بودن و ناامیدی شدید اقدام به خودکشی می‌کنند.

داشتن ۵ علامت نشانه افسردگی اساسی است

یوسفی همچنین با اشاره به اینکه «استرس» افسردگی را تشدید می‌کند، بیان کرد: در دوران کرونا نیز با رویداد اخبار ترسناک و جان باختن افراد مبتلا به کرونا در استان و کشور، زمینه را برای افراد فراهم کرده که به‌سوی افسردگی سوق داده شوند درواقع زمانی که شبکه ارتباطی قطع‌شده، مسافرت و دیدوبازدید، باشگاه‌های ورزشی و غیره تعطیل می‌شوند افراد به‌ناچار به انزوا و تنهایی روی می‌آوردند و به‌طور طبیعی به افسردگی مبتلا می‌شوند.

وی عنوان کرد: یکی از عوامل اساسی در این دوران سخت کرونایی ایجاد افسردگی در افراد است که به‌طور کلی می‌توان گفت که در همه خانواده‌ها علائم‌های ذکرشده مشاهده می‌شود، همچنین مرگ عزیزان و شکست افراد می‌تواند آن‌ها را افسرده کند.

دانشیار گروه روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه میان بیمارهای روان‌پزشکی بالاترین میزان خودکشی در بین بیماران افسرده است، گفت: این افراد می‌توانند با مراجعه به روان‌پزشک و روانشناس و انجام مداخلات خانواده، مصرف دارو و حمایت آن‌ها به کاهش بیماریشان کمک کنند.

یوسفی با بیان اینکه برای درمان افسردگی به یک درمان همه‌جانبه نیاز داریم، تصریح کرد: روان درمانی مخصوصا شناخت درمانی و روان درمانی شناختی رفتاری بسیار اثر گذار است و همچنین درمان دارویی برای درمان افسردگی ضروری است البته در کنار درمان های دارویی و روان درمانی آموزش خانواده نیز مهم است.

داشتن ۵ علامت نشانه افسردگی اساسی است

وی با اشاره به اینکه شبکه خانواده باید توسط روانشناس آموزش داده شود، گفت: آموزش خانواده برای شناخت بیماری توسط اعضای خانواده و پرهیز از انتقاد و سرزنش است و دیگر اینکه بیمار را حمایت کنند و او را برای ادامه درمان تشویق و ترغیب کنند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: باید شبکه خانواده را درگیر این موضوع کنیم که فرد افسرده داخل خانه توسط اعضای خانواده سرزنش و تحقیر نشود با تشویق کردن و دادن امید به زندگی بستر را برای درمان ایجاد کنند درواقع خانواده می‌تواند بهترین درمانگر باشند.

یوسفی یادآور شد: حمایت خانواده، رفتن به کوه، شنیدن موسیقی شاد، حضور در جمع و گفت‌وگو و برخی از مداخلات پزشکی می‌تواند در درمان افسردگی مفید واقع شود.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

عضو هیئت علمی دانشگاه : مبتلایان آسم، واکسن کرونا را تزریق کنند

ج آوریل 23 , 2021
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، با بیان اینکه دریافت واکسن کرونا برای افراد مبتلا به آسم توصیه می‌شود،گفت: بیماران آسمی نیز واکسن مورد تایید وزارت بهداشت را دریافت کنند. شمس‌الدین اطهاری در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با بیماری آسم، اظهار کرد: آسم یک بیماری تنفسی غیرعفونی و […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس