مردم خرید سهام را با آگاهی انجام دهند

 این روزها بازار خرید سهام بسیار داغ است و افراد زیادی به کارگزاری ها جهت خرید سهام مراجعه می کنند ، بازار سرمایه از ابتدای امسال حدود 100 درصد سود را عاید سهامداران خود کرده است و طبیعی است که با وجود تورم سنگین سالهای اخیر جریان نقدینگی موجود در بازار سهام به دنبال جبران جا ماندگی خود از تورم باشد.

خرید سهام برای افرادی که اطلاع کافی از چند و چون بازار سرمایه ندارند خطرناک است بارها در کلاس های آموزشی خرید سهام خدمت دانشجویان عرض کرده ایم که در هیچ بازاری که اطلاعات کافی از آن ندارید سرمایه گذاری نکنید ابتدا به تعریف سرمایه گذاری می پردازم سرمایه گذاری یعنی «پس انداز کردن دارایی ها در بازاری که سرعت رشد آن از سرعت تورم بیشتر باشد».

فرض کنید می خواهیم یک خودرو پراید بخریم و اطلاعات کافی در مورد آن نداریم ابتدا آن را به مکانیک و یا نقاش خودرو نشان می دهیم تا با اطلاعات کافی خرید خود را انجام دهیم.

خرید سهام نیازمند داشتن اطلاعات کافی در مورد آن شرکت است مثلاً آیا شرکت مد نظر به لحاظ بنیادی شرکت خوبی است؟ آیا قیمت ارزش ذاتی سهام آن با قیمت تابلو معاملاتی تفاوت معناداری دارد؟ صرف خوش بنیاد بودن یک شرکت دلیل بر خرید سهام آن نیست، چرا که ممکن است سهام آن شرکت رشد مدنظر خود را کرده باشد و رشدهای بیش از این حباب تلقی شود.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته با عبور از کانال روانی سیصد هزار واحد از دید بسیاری از سهامداران مناسب ارزیابی می شود ولی از دید کارشناسی رشد شاخص بورس تهران نیازمند دلایل فنی است به طور مثال رشد ارزش ارز باعث افزایش ارزش دارایی‌های شرکت شده است و یا موجب سودآوری صادرات محصول آن شرکت شده است که میتواند به عنوان یک دلیل فنی مورد توجه قرار گیرد.

از دید کارشناسی رشد امروزه بازار سرمایه به دلیل ورود نقدینگی شدید به داخل بازار است تا زمانی که این ورود نقدینگی وجود دارد رشد شاخص بورس ادامه دار خواهد بود از طرفی نبود یک بازار موازی و رقیب موجب شده است که نقدینگی سرگردان محلی برای مراجعه نداشته باشد.

 عوامل ذکر شده با چاشنی اخبار سیاسی روز و انتخابات پیش روی سال جاری سبب حرکت قیمت های سهام شرکت ها به سمت اهداف بالاتر است ، زمانی که ورود نقدینگی به بازار متوقف شود ، نقطه آغاز ریزش ها خواهد بود. توصیه ای به اهالی بازار سرمایه می توان کرد این است که سهامی خریداری کنند که به لحاظ بنیادی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد.

اغلب شرکت هایی که بنیاد مناسبی ندارند و یا نقدشوندگی پایینی دارند  گرفتار سفته‌ بازان می شوند و مردمی که اطلاعات کافی از افت و خیز های بازار ندارند سرمایه خود را به این گونه سهم ها می دهند و در کوتاه مدت سرمایه های خود را از دست می دهند. توصیه دیگری که برای سهامداران جدید الورود وجود داریم مشاوره با افراد خبره در این کار است و یا اینکه آموزش تحلیل و خرید و فروش سهام را خود یاد بگیرند.

یادگیری تحلیل سهام شرکت ها به طورکل به دوسته مهم تقسیم بندی می شود : یک تحلیل تکنیکال شرکت ها و دوم تحلیل بنیادی شرکت ها. یادگیری تحلیل بازار سهام و  خرید و فروش حرفه ای آن برای افراد جوان اکیدا توصیه می شود چرا که بازار سرمایه می تواند در کنار شغل اصلی آنها قرار گیرد و جهت دهی های مناسبی را به رفتار اقتصادی و ارتقا هوش مالی آنها دهد. شرکت در دوره های تحلیل گری آموزش خرید و فروش سهام می تواند تا حد زیادی جلوی ضرر و زیان سهامداران را بگیرد. مرکز مطالعات اقتصادی اتاق سرمایه با برگزاری دوره های آموزش خرید و فروش سهام سعی کرده است که تا حد زیادی این خلا آموزشی را پرکند و اکثر دانشجویانی که در دوره ها شرکت می کنند ، دید وسیعی از دنیای اقتصاد ایران پیدا می کنند. تا امروز بیش از 30 دوره آموزشی خرید و فروش سهام برگزار شده است، فراگیری تحلیل بنیادی و تکنیکال شرکت ها موجب سوددهی مناسب برای سهامدارن شده است.

حامد کراری

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

واکاوی دلایل استقبال نکردن از بیمه عمر در ایران

ش دسامبر 14 , 2019
شهاب زنجان – بیمه عمر با زندگی افراد در ارتباط است و از این حیث جایگاه بالایی در صنعت بیمه دارد. همین امر موجب شده تا پوشش های این بیمه نامه مستقیما متوجه انسان است که به عنوان منابع انسانی صنعت هر اقتصادی بسیار ارزشمند است. با داشتن بیمه عمر […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس