رئیس نظام پرستاری استان اعلام کرد: ۲۸۰۰ پرستار زنجانی در خط مقدم مبارزه با کرونا /۶۵ درصد پرستاران ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی دارند

رئیس نظام پرستاری استان زنجان با بیان اینکه ۲۵۰ هزار پرستار شاغل در سطح کشور فعال است که از این تعداد ۲۸۰۰ نفر، ۱۸۰۰ نفر در بخش دولتی و حدود ۱۰۰۰ نفر نیز در بخش‌های غیردولتی در استان فعالیت می‌کنند، افزود: در دو ماه گذشته گروه پرستاری جانانه و بدون هیچ ادعایی وارد میدان مبارزه با کرونا شدند .

فریدون اسکندری با بیان اینکه در استان زنجان حدود ۵۰ پرستار به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و ۲ پرستار در بیمارستان بستری هستند، تصریح کرد: پرستاران و پزشکان با آگاهی کامل در راه مبارزه با کرونا قدم گذاشته و مبارزه می‌کنند، بیش از ۹۰ نفر از کادر درمانی کشور در راستای مقابله با کرونا ویروس به شهادت رسیده‌اند.

رئیس نظام پرستاری استان با بیان اینکه اکنون ۱۰۰ پرستار به صورت قراردادی در استان مشغول به فعالیت هستند، ادامه داد: جذب این پرستاران کمک خوبی به مجموعه درمانی استان کرده و امید است وزارت بهداشت کشور نیز این اجازه را به  دانشگاه علوم‌پزشکی استان بدهد تا با این افراد ادامه همکاری کنیم.

۶۵ درصد پرستاران ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی داشته‌اند

همچنین معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با بیان اینکه ۶۵ درصد پرستاران ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی داشته‌اند، ادامه داد: در بین پرستاران نیز برخی از آن‌ها بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت داشته‌اند، بنابراین مدیریت این کار بسیار سخت و نگران‌کننده بود، اما هیچ‌گونه قصوری در زمینه پرستاری نداشته‌ایم و بسیار از افراد در این زمینه داوطلب شده‌اند .

علیرضا آرمانی‌کیان با اشاره به شعار هفته سلامت «حمایت همگانی از مدافعان سلامت»، اظهار کرد: دومین روز از هفته سلامت با عنوان پزشکان، پرستاران، ماماها و اعضای خانواده نظام سلامت در مقابله با کرونا نام‌گذاری شده است.

وی با بیان اینکه۸۰ درصد کسبه، ادارات، پزشکان و مراکز خصوصی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، افزود: فعالیت دندان‌پزشکان و جراحی‌های غیرضروری مانند زیبایی و لاغری همچنان ممنوع است، زیرا این مراکز می‌تواند مراکزی برای اشاعه به بیماری کرونا باشد، ولی سایر جراحی‌هایی که به تعویق افتاده و مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند مانند انسداد روده یا بیماری‌های سرطانی به مرور فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

این مسئول با تاکید بر اینکه مردم همچنان باید فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی و نکات بهداشتی را رعایت کرده و به آن پای‌بند باشند، تصریح کرد: سیستم آموزشی، بهورزان و اصحاب رسانه در این زمینه بسیار خوب عمل کرده‌اند، به‌طوری که در دورترین روستاها نیز با نکات بهداشتی توصیه شده آشنا بوده‌اند.

آرمانی‌کیان با بیان اینکه همه تلاش و هدف مسئولان برای پیشگیری از پیک بیماری کرونا در استان است، اظهار کرد: ۳۵ تا۴۰ درصد تخت‌های بیمارستانی در سطح استان اشغال است که نشان‌دهنده پیشگیری از پیک بیماری کرونا و رسیدن به هدف مورد نظر است..

وی با تاکید بر اینکه مراجعی برای رسیدگی به شکایت مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی استان از کادر درمانی وجود دارد و در مراحل مختلف به آن رسیدگی می‌شود، افزود: دولت گام به گام قرنطینه را کاهش می‌دهد، به‌طوری که در روزهای نخست قرنطینه نیاز به تعطیلی برخی از اماکن بود اما اکنون نیاز  است تا مردم به صورت تدریجی به زندگی عادی خود بازگردند.

این مسئول با بیان اینکه ظرفیت نیروی تخصصی استان محدود است، تصریح کرد: پرداخت بیمه‌ها همچنان در استان ضعیف است، به طوری که اگر بیمه‌ها بدهی خود را با دانشگاه علوم‌پزشکی استان تسویه کنند، می‌توانیم معوقات کادر درمانی استان را پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه تا زمان درمان دقیق و تولید واکسن ویروس کرونا همچنان در جامعه خواهد بود، خاطرنشان کرد: آمار فوتی‌های اعلام شده مربوط به بیماران بستری با آزمایش مثبت است و اگر آمار مجموع بیماران مشکوک با علائم بالینی مثبت را مشمول کنیم، آمار فوتی‌های ایران و استان زنجان هم همان ۲ درصد جهانی خواهد شد.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مدیر عامل شرکت پوشاک نانو مهیار زنجان در گفتگو با «شهاب زنجان» مطرح کرد: جولان برندهای خارجی در صنعت پوشاک

چ آوریل 22 , 2020
شهاب زنجان – مدیر عامل شرکت پوشاک نانو مهیار زنجان با تاکید بر اینکه ورود برندهای خارجی بر مشکلات صنعت پوشاک افزوده است، گفت: صادرات پوشاک از زنجان مطلوب بود، اما به دلیل تعهد ارزی، مشکلات نقدینگی و تهیه مواد اولیه با چالش هایی دست به گریبان هستیم. محمود ضرابی […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس