رشد ۶ درصدی بیماران سرپایی کرونا در استان زنجان

استاندار زنجان با اشاره به رشد ۶ درصدی بیماران رکونایی سرپایی گفت: بی‌تفاوتی مردم به بیماری کرونا سرعت انتشار آن‌ را به مراتب افزایش داده است، به طوری‌که در گذشته ۲۰۰ تست سرپایی انجام می‌شد، ولی اکنون این تعداد به یک‌ هزار و ۶۰۰ مورد رسیده است.

به گزارش شهاب زنجان ، فتح‌الله حقیقی در جلسه ستاد استانی پیشگیری و مبارزه با کرونا که به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا و بستری شدن این افراد در بیمارستان‌های استان طی هفته‌های گذشته به دلیل رعایت نکردن نکات و پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری مراسم عروسی و ختم با حضور تعداد بسیاری از افراد، افزود: تبعات این بی‌توجهی‌ها در هفته‌های آتی خود را نمایان خواهد کرد.

وی با بیان اینکه نباید از حال بیماران کرونایی بستری در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان‌های استان غافل شد، تصریح کرد: توجه همگانی، همکاری دستگاه‌های متولی امر و محدودیت‌های موجود نیز به تدریج آثار مثبت خود را نمایان خواهد کرد. قابل ذکر است تعداد تست‌های سرپایی بیماری کرونا، به‌صورت قطره چکانی با همکاری مردم در رعایت نکات و پروتکل‌های بهداشتی کاهش یافته است که در صورت رعایت نکردن ویروس کرونا با سرعت، انتقال پیدا کرده و سیر صعودی خواهد داشت. در صورت  تداوم بی‌توجهی‌ها، سرعت انتشار نیز، سیر صعودی و به عبارتی چند برابر خواهد شد.

وی ضمن قدردانی از مردم زنجان برای رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک و با بیان اینکه براساس آمارهای موجود بیشتر مردم نسبت به بیماری کرونا هوشیار بوده و در این خصوص دقت کافی دارند، تصریح کرد: در راستای کاهش شمار بیماران کرونایی مبتلا و بستری در بیمارستان‌ها، بازرسی‌ از اماکن، اصناف، ارگان‌ها و غیره شدت یافته و هسته همیار سلامت نیز از برگزاری مراسم زیرزمینی جلوگیری کرده و اعمال مجدد محدودیت کرونایی در شهرستان‌های قرمز و غربالگری کرونا بسیار در کاهش شمار مبتلایان به این بیماری تاثیر بسزایی دارد.

استاندار زنجان با اشاره به روند صعودی بیماران سرپایی و رشد ۶ درصدی آن در استان، ادامه داد: ساده‌انگاری و بی‌تفاوتی اقشار مختلف مردم به بیماری کرونا سرعت انتشار آن‌را به مراتب افزایش داده است، به طوری‌که در گذشته ۲۰۰ تست سرپایی انجام می‌شد ولی در روزهای اخیر این تعداد به یک‌هزار و ۶۰۰ مورد رسیده است.

حقیقی با بیان اینکه همه دستگاه‌های اجرایی استان باید ۱۰۰ درصد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و زیر ۱۰۰ درصد قابل بخشش نبوده و نیازمند بازرسی جدی است، اظهار کرد: تنها ۷ دستگاه اجرایی استان به‌صورت ۱۰۰ درصد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه امور بازرسی استانداری زنجان باید طی ۴۸ ساعت آینده پروتکل‌های بهداشتی را به‌صورت کامل رعایت کرده که در غیر این صورت مکتوب، توبیخ شده و در مرحله بعد اقدام قانونی انجام می‌شود، افزود: قابل ذکر است از هیچ صنف و دستگاه اجرایی استان رعایت نکردن ۱۰۰ درصدی پروتکل‌های بهداشتی پذیرفته نیست.

این مسئول با تاکید بر لزوم رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی در بانک‌های استان و فراهم کردن مواد ضدعفونیکننده و نوبت‌دهی پدالی، تصریح کرد: رستوران‌ها نیز باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و در صورت تخلف علاوه بر برخورد با فرد خاطی، واحد مربوطه پلمب خواهد شد.

مقام عالی استان با بیان اینکه در حال حاضر بزرگترین رسالت همه متولیان امر تامین سلامت عموم مردم در شرایط شیوع بیماری کرونا بوده و این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ادامه داد: با توجه به وضعیت کرونایی موجود در استان، برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی حتی با افراد کم نیز مناسب نیست.

حقیقی با اشاره به اینکه در صورتی که صنوف، دستگاه‌های اجرایی استان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند در کمیته رصد نارضایتی‌های اجتماعی بررسی خواهد شد، اظهار کرد: براساس بررسی‌های اخیر و با توجه به اقدامات انجام گرفته در راستای پیشگیری از کرونا ۸۰ درصد عموم مردم زنجان از ماسک استفاده می‌کنند که باید ۲۰ درصد باقی‌مانده نیز به این کار اهتمام داشته باشند تا مشکلات کمتری در خصوص بیماری خطرناک کرونا رخ دهد.

وی با بیان اینکه افرادی که آزمایش پی‌سی‌آر کرونا آنان مثبت اعلام شده علاوه بر خود او، به خانواده وی نیز اعلام می‌شود که در صورت مراعات نکردن مراقبت‌ها و قرنطینه جرم محسوب می‌شود، افزود: تسهیلات ۴۸۸ میلیون تومانی برای واحدهای آسیبدیده استان نیز تقسیم‌بندی و اعلام  شده که بر این مبنا نیز باید عمل شود تا در این ارتباط برای کاهش مشکلات ناشی از آن باید تمهیدات لازم را اندیشید.

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

۲ خط جدید تولید ایران ترانسفو زنجان در سال جهش تولید به بهره‌برداری می‌رسند

چ جولای 15 , 2020
مدیرعامل گروه صنعتی ایران ترانسفو گفت: افتتاح ۲ خط جدید تولید شامل خط رنگ مکانیزه ترانسفورماتور و خط جدید برش عرضی و طولی برای تقویت سرعت و کیفیت، تولید مقره‌های سیلیکونی برای جلوگیری از قطعی برق و مشکلات خاموشی در برابر گرد و غبار و رطوبت بالا برای اولین بار […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس