چند نکته کارشناسی درباره بهشت زهرا زنجان و مسیرهای منتهی به آن

*فرزاد عباسی – نقل است که هنگام وزارت دکتر کلانتری بر جهاد کشاورزی در جلسه ا ی گفته بود که اگر مشکل برنامه ریزی کاشت،برداشت و توزیع سیب زمینی و پیاز مملکت حل شود، برنامه ریزی مملکت هم می تواند حل شده و مشکلات ریشه کن شود.

 و می گویند همان زمان یکی از بزرگان شهر زنجان گفته بود باید به این آیتم ، ساماندهی قبرستان های زنجان را هم اضافه کرد.

– یادم هست در جلسه معارفه یکی از مدیران شرکت شهرک های صنعتی استان که قبلا به سمت شهردار بوده ، می گفت:ای کاش دستم می شکست و در هنگام مدیریت شهرداری  با مخالفان واگذاری زمین قبرستان جدید در محل بهشت زهرای فعلی ، مخالفت نمی کردم. حال در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده و قطعا این امر نیازمند همراهی تمامی آحاد جامعه است، در گوشه و کنار شهر، بنرهای شهرداری نصب شده و از اواسط اسفند سال گذشته سرای درگذشتگان در محل بهشت زهرا است.

اگرچه تصمیم به ساماندهی این قضیه گرفته شد که امیدوارم تمامی مشکلات سامان یابد و به تدبیر حل شود، اما نکاتی چند در رابطه با سرویس دهی منطقه را یادآوری می کنم :

الف) راه دسترسی به بهشت زهرا بعد از خروج از اتوبان فرودگاه با همراهی مراجعان شهرک صنعتی شماره یک و ارگان های مستقر در جاده جهاد نصر قطعا دارای ترافیک سنگین خواهد شد که لازم است قبل از این که تصادفات شکل بگیرد، ساماندهی رخ دهد.

ب) تکلیف پل روگذر شهرک صنعتی جهت دسترسی ویژه مراجعان شهرک صنعتی اشراق سریعا مشخص شود.

پ) تا زمان مشخص شدن امر فوق زیرگذر فعلی که هم اکنون نیز بسیار خطرناک است، تعیین تکلیف شود.

ت) محل ورود و خروج بهشت زهرا از کنار جاده  فعلی به داخل جاده جهاد نصر انتقال یابد و محلی جهت پارکینگ تعبیه شده و خروجی مناسب جهت عبور و مرور ماشین های مشایعت کنندگان اموات و عزاداران به جاده اصلی به سمت شهر اصلاح گردد. زیرا که قطعا عزاداران و خانواده های معزی به اندازه کافی بر عملکرد و رانندگی خود تسلط نخواهند داشت.

ث) در کنار جاده اصلی دیواره بتنی پیش ساخته سریعا نصب شود و هزینه آن از تبلیغات آتی نصب شده بر روی آن تامین شود. با این کار نمای مسیر اصلاح گردیده و از عبور عابران پیاده که در طرفین جاده خودروهای خود را پارک می کنند، جلوگیری به عمل خواهد آمد.

د) خروجی شهرک صنعتی به جاده اصلی قبل از سیلاب حدفاصل شهرک با بهشت زهرا جانمایی شده تا از ترافیک مقابل بهشت زهرا کاسته گردد. با این کار تردد وسایل نقلیه سنگین باری که عمدتا غیر بومی بوده و نمی دانند که در مقابل بهشت زهرا چه خبر است کنترل می گردد.

ذ) جهت عبور ماشین آلات سنگین که دائما از جاده جهاد نصر  عبور می کنند، تدبیری اندیشیده شود.در حال حاضر هم ترس از پلیس راه مستقر در مسیر، باعث عبور و مرور خلاف است.همچنین تکلیف آسفالت جاده مشخص گردد که امروزه به مانند جاده های سنگلاخی است.

ر)جانمایی قطعی ابنیه تجاری که حتما و تا چند صباح آتی در محل احداث خواهد شد، بر اساس آینده نگری تنظیم گردد.

ز)در داخل محوطه بهشت زهرا و در زیر سوله ای که نماز میت خوانده می شود از دیواره های شیشه ای و یا طلق های پلاستیکی شفاف استفاده گردد که اولا از سرما و باد و طوفان ،نمازگزاران را محافظت نماید و ثانیا صدای دایمی نماز میت را محدود به همان مکان کند.

و نهایتا اینکه مجددا امروز هم می گوییم و می نویسیم تا آیندگان نگویند آن روز که تصمیمی  در شهر گرفته شد، چرا کسی نبود که آن را نقدی بکند و راه کاری ارائه دهد.

قطعا هزینه کرد امروزی از هزینه های آتی فردی، خانوادگی و اجتماعی فردا روز بسیار و بسیار کمتر خواهد بود.

در پایان از امام جمعه و استاندار زنجان، پلیس راه، اعضای شورای شهر ، شهردار، سازمان های بیمه گر، سازمان صمت و شرکت شهرک های صنعتی زنجان، مسئولان راهداری و مسئولان سازمان بهشت زهرا ،…… خواهشمندم که قبل از بروز حوادث و مشکلات جبران ناپذیر که حتما بروز خواهد کرد، حداقل یک بار در این مسیر تردد نموده و مشکلات را تجسم و چاره اندیشی کنند.

*مدیر یک واحد صنعتی مستقر در شهرک صنعتی اشراق

شهاب زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گفتاری درباره کارآفرینی زنان

ش مه 2 , 2020
*زهرا نقوی – طبق آمارهای حوزه کارآفرینی در بازه زمانی سال۹۰ تا ۹۷ شاهد روند رو به رشد نرخ مشارکت زنان از ۱۲٫۴ درصد  به ۱۸٫۲درصد هستیم. این در شرایطی است که از سهم حضور ۴۹/۹ درصدی زنان در جامعه ایران تنها ۳/۳۴ میلیون زن در ایران شاغل هستند. از […]
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس